Chorwacja to piękny, śródziemnomorski kraj. Raj żeglarzy, urozmaicona linia brzegowa Adriatyku, piękne wyspy, ciepła woda i ciekawe zabytki. Mamy dla Was subiektywny przewodnik po najciekawszych miejscach. Dzisiaj część pierwsza – północna Chorwacja.

PULA

Dzięki naturalnemu ukształtowaniu terenu i otaczającym zatokę lasom, Pula stała się najważniejszym, świetnie chronionym od wiatrów, portem morskim na Istrii. Nosi również w sobie ponad 3000-letnią, burzliwą historię, co stawia ją pośród najstarszych miast w Chorwacji. A jej najwspanialszy, monumentalny zabytek – rzymski amfiteatr, zwany przez mieszkańców Areną – możemy nie tylko podziwiać, ale również być uczestnikiem organizowanych w nim imprez kulturalnych. Bo to właśnie szeroko pojęta kultura, zadomowiona pośród wiekowych budowli, jest dziś wizytówką miasta. Zatem przejdźmy przez Podwójną Bramę i posłuchajmy szeptu starożytnych ruin. Zajrzyjmy do weneckiej twierdzy z czterema bastionami i świątyni Oktawiana Augusta, a następnie zatrzymajmy się pod Łukiem Triumfalnym Sergiusza, by zakończyć spacer na wzgórzu Monte Zaro, skąd roztacza się rozległy widok na całą, widowiskowo rozświetloną Pulę. Łączącą słowiańską uczuciowość z włoskim, temperamentnym stylem życia.

MALI LOSINJ

Spotkanie delfina na otwartym morzu to niezapomniane przeżycie, a w okolicach wyspy Losinj jest na to szczególnie duża szansa, ponieważ zadomowiło się tu ponad 150 sztuk tych towarzyskich ssaków. Oprócz delfinów na wyspę przyciąga nas fantastyczny klimat, piękne plaże i żywiołowa atmosfera panująca w największym mieście wyspiarskim na Adriatyku, czyli Mali Losinj. Uśmiechniętych ludzi, sprawnie manewrujące jachty w marinie, konoby serwujące wybór pysznych dań, „zabawy rybackie” w słonecznej zatoce oraz historyczne perełki, takie jak Wenecka Wieża Obserwacyjna czy Kościół Św. Marcina, radośnie nawlekamy na naszyjnik wakacyjnych wspomnień. Poczekajmy aż barwne kamieniczki ozłoci zachód słońca, wtedy zostaną w naszej pamięci najdłużej.

ILOVIK

Ta niewielka, śródziemnomorska wyspa od wieków wita żeglarzy bezpiecznym portem o tej samej nazwie. A ledwo postawią nogę na ląd, zachwyca obfitością flory – różnobarwnych oleandrów, bugenwilli, palm, eukaliptusów, sosen, drzew oliwnych i winorośli, z powodu których nazywana jest „Wyspą Kwiatów” i które uprzyjemniają odkrywanie pozostawionych na niej śladów rzymskiej cywilizacji. Ciekawostką dzisiejszej lokalnej kultury jest obrzęd pochówku: po nabożeństwie w miejscowym kościele św. Piotra i Pawła ciało transportowane jest na łódź, która przepływa z nim na przeciwległą wyspę Sveti Petar, gdzie znajduje się cmentarz. Jeśli zaś chodzi o rozrywkę, na wyspie Ilovik z pewnością usłyszymy grę na akordeonie –często w wykonaniu wielu muzyków i jeszcze częściej do późnych godzin nocnych.

ROVINJ

Leży w środkowej części zachodniego wybrzeża półwyspu Istria. Założone jako osada na wyspie, a cieśnina oddzielająca je od lądu zastała zasypana dopiero w XVII wieku. Najstarsza część miasta jest więc  z trzech stron otoczona błękitnym morzem, a uliczki wąskie uliczki czasem chodzą aż do wody. Samo miasteczko jest niewielkie, klimatyczne i przesiąknięte wpływami włoskimi.Można więc tu skorzystać z dobrodziejstw włoskiej kuchni w jednej z klimatycznie położonych knajpek, a regionalnym przysmakiem są tu trufle. W Rovinj jest duża marina z łatwym dostępem do miasta i widokiem na górującą nad miastem wieżę zabytkowego kościoła św. Eufemii, zbudowaną na wzór wieży kościoła św. Marka w Wenecji. Poza kościołem św. Eufemii obowiązkowymi punktami zwiedzania jest zabytkowa starówka, pozostałości murów miejskich, pałac miejski, klasztor franciszkanów i oczywiście zagubione w urokliwych uliczkach sklepiki.

Zainteresowany?

Napisz do nas, a my znajdziemy dla Ciebie specjalną ofertę

__

Kategorie:

__

Pro-Skippers Group Sp. z o.o.

ul. Płochocińska 140 A
03-044 Warszawa

+48 22 243 09 00
info@pro-skippers.com

www.pro-skippers.com