Jeżeli chcielibyście zmienić destynację z popularnej Chorwacji i wybrać się na żagle np. do Włoch, to mam dla Was sprawdzoną przeze mnie trasę.

Trasa ta idealna jest na 7-dniowy czarter. Początek i koniec jest w Portisco. Marina di Portisco to nowoczesny port w Zatoce Cugnana. Jest to świetne miejsce, aby rozpocząć swój rejs po portach Szmaragdowego Wybrzeża, archipelagu La Maddalena czy w kierunku Santa Teresa Galluralub lub Bonifacio na Korsyce.

W takim razie wypływamy!

Sobota
Zaokrętowanie i zaprowiantowanie w Portisco.

Niedziela
Poranne wypłynięcie z Portisco.
„Runda honorowa” w Porto-Cervo z rzutem oka na mega-jachty.

Jeżeli jednak chcecie odwiedzić  Porto-Cervo to… Go Big or Go Home.
Można by powiedzieć „oaza rozpusty”, ale na pewnym poziomie finansowym i kulturalnym. Odwiedzają je największe mega jachty motorowe i żaglowe. Powiedziałbym – gniazdo wypasionych osss.

Na brzegu można puścić dużo kasy (po to jest to miejsce), w nie tylko w „posh” barach i restauracjach, ale również w markowych sklepach z biżuterią, „ciuchami” i innymi „necessities”, noszonymi w torebkach Gucci przez Guciów (Goucio to osobnik w dużych okularach, najczęściej okrągłych). Wszystko utrzymane jest w tradycyjnej zwartej, niskiej zabudowie, połączonych kamienic (niektóre leciwe, ale jare), w kolorze brudnego różu. Po zachodzie słońca jest jeszcze bardziej kusząco, ze względu na przyciągające iluminacje, a przede wszystkim spadek temperatury powietrza.
Jachty odwiedzające Porto Cervo cumują w większości na lewo od wejścia do zatoki – w marinie IGY. To tu właśnie na obu brzegach zgromadziły się te „oazy rozpusty”. Wpływając w lewą odnogę po lewej burcie, mijamy mega jachty zmniejszające swój „lenght” im głębiej jesteśmy. Na końcu odnogi znajduje się mostek dla pieszych, pod którym dalej już tylko „niskopodłogowcem” można przejść np. dinghy. W marinie na wprost głównego wejścia cumują jachty lokalesów i te na „long term” – między innymi regatowe.
Jachty turystyczne, te dla mas, cumują po prawej stronie odnogi, rufami do pływającego pomostu…… rzucając z dziobu kotwice przy bojach, które przeznaczone są dla tych większych jachtów, cumujących rufami do nabrzeża po lewej stronie. To rzucanie kotwicą, jak na Porto Cervo to lipa trochę, zwłaszcza że ograniczony akwen nie pozwala na rzucanie (i mocne zacinanie) ich dalej. Sądzę, że przy silniejszych wiatrach w zatoce, szczególnie nie tych od rufy jachtów turystycznych, będą one miały problem z utrzymaniem kotwic i jachtów w pełni bezpiecznych.
Na pływającym pontonie znajdziemy wodę i prąd. Adapter do kabla elektrycznego można dostać w recepcji mariny IGY. Ta znajduje się na wejściu do odnogi po lewej stronie. Aby do niej dojść trzeba obejść całą odnogę korzystając ze wspomnianego już mostka pieszego. 26 czerwca 2022 za katamaran Bali 4.8 zapłaciliśmy „low seasonowo” jedyne 312 EUR (cena w prądem elektrycznym).
Od 1 lipca cena w górę.

Za wypożyczenie przejściówki do kabla elektrycznego pobierana jest kaucja 200 EUR. Można również pozostawić dokumenty jachtu (armatorzy na Sardynii rekomendują nie zostawiać).

Porto Cervo

Porto Cervo

Porto Cervo

Porto Cervo

Porto Cervo

Porto Cervo

Porto Cervo

Porto Cervo

 

Nocleg na kotwicy przy: Cala Coticcio.

Cala Coticcio jest nazywana inaczej „Little Tahiti” ze względu na kolor morza przypominający turkus zatoki Morza Karaibskiego. Jej poszarpana, niezwykle malownicza linia brzegowa jest zbudowana z olbrzymich, wystających głazów o fantazyjnych kształtach.

To miejsce koniecznie trzeba zobaczyć. Na noc, przy niesprzyjającym wietrze, lepiej przepłynąć 1,5 mili na południe, w kierunku Cala Portese, gdzie można skorzystać z jednej z licznych bojek.

Zatoka Cala Coticcio


Poniedziałek
Niespieszne wypłynięcie z Cala Coticcio.
Lunch i kąpiel przy Santa Maria.

Zatoka Santa Maria ma ponoć najpiękniejszą plażę na wyspie Santa Maria. Kotwiczyć można od południowego wschodu w Cala Santa Maria (uważając na podwodne skały na środku zatoki, głębokość 1.5-6 m) lub od północnego zachodu w Cala Muro (brak ochrony przy północno-zachodnim wietrze).

Zatoka Santa Giulia

Zatoka Santa Giulia


Postój na bojach w zatoce Santa Giulia – długa plaża, płytka ciepła woda. Idealna na sporty wodne. Po lewej stronie od wejścia okrągłe głazy jak na Seszelach.

Zatoka Santa Giulia


Wtorek
W drodze z Santa Giulia postój na kotwicy przy wyspie Ile Piana. Kąpiel w wodzie przy długiej, piaskowej łasze + plażowanie.

Wyspa Ile Piana

Wyspa Ile Piana


Oglądanie klifów Bonifacio z wody.

Klify w Bonifacio

Klify w Bonifacio


Postój w marinie w Bonifacio. Zwiedzanie miasta, wejście na zamek. Możliwa wycieczka krajoznawcza nad klifami z widokiem na morze.

Bonifacio

Bonifacio

Bonifacio


Środa
Postój na lunch przy francuskiej wyspie Lavezzi.

Wyspa Lavezzi


Lavezzi jest dzika i bezludna. Zachwyca krystalicznie czystą wodą i białymi plażami. To chyba najpiękniejsze miejsce, jakie podczas rejsu udało nam się odwiedzić, w sezonie
jest niezwykle popularne. Prawie cała wyspa jest rezerwatem przyrody i miejscem lęgowym wielu gatunków ptaków. Warto wybrać się na spacer do latarni morskiej.

Wyspa Lavezzi

Wyspa Lavezzi


Nocleg na kotwicy przy lagunie Porto Madonna na wyspie Razzoli.
Wyspa Razzoli razem z Budelli i Santa Maria tworzą przepiękną bardzo płytką lagunę Porto Madonna. Można wpłynąć do niej od zachodu (nie wpływać od południa, głębokość 1,5 m!) uważając jednocześnie na podwodne skały. W ostatnim czasie pojawiły się obostrzenia dotyczące żeglowania i kotwiczenia w tym rejonie, dlatego należy unikać obszarów zaznaczonych na mapie.

Czwartek
Postój na boi przy Spiaggia Rosa na włoskiej wyspie Budelli. Wyspa Budelli jest prywatna. Nie wolno na nią schodzić ani też kotwiczyć bliżej niż 100 metrów od brzegu. Dotyczy to szczególnie słynnej Różowej Plaży jak również Cala del Cavaliere.

Spiaggia del Cavaliere


Wyspa jest często nadzorowana przez straż parku La Maddalena. Żeglarze mogą ją podziwiać z oddali cumując do jednej z 70 boi ustawionych przy jej wschodnim brzegu.

Na południowo-wschodniej stronie wyspy znajduje się wyjątkowa plaża „Spiaggia Rosa” (Różowa Plaża), jedna z najpiękniejszych plaż w rejonie Morza Śródziemnego. Swój kolor zawdzięcza mikroskopijnym fragmentom korali i muszli, które wyrzucane przez morze na brzeg sprawiają, że piasek nabiera różowego blasku i pięknie kontrastuje z granitowymi skałami. Miejsce to zasłynęło jako scenografia filmu Michelangelo Antonioniego z 1964 roku pt: „Czerwona pustynia”

Nocleg w marinie La Maddalena  na wyspie La Maddalena.

Piątek
Ostatnie kąpiele po drodze przy plaży obok Capriccioli.
Wieczorne spłynięcie do Portisco.

Mapa z trasą
La_Maddalena_dodatkowe informacje
Informacje o wydawaniu pozwoleń do Parku La Maddalena
Zakup biletów on-line do Parku La Maddalena

Jeżeli masz ochotę sprawdzić tę trasę lub zaplanować sobie wakacje na jachcie w innym miejscu zajrzyj na stronę naszej wyszukiwarki jachtów, aby zarezerwować idealny dla siebie jacht lub zadzwoń 22 243 09 00

Przeczytaj również:
Korsykańskie plaże: od Bonifacio do Ajaccio
Szlakiem plaż wschodniego wybrzeża Sardynii od Olbii do Cagliari

__

Kategorie:

__

Pro-Skippers Group Sp. z o.o.

ul. Płochocińska 140 A
03-044 Warszawa

+48 22 243 09 00
info@pro-skippers.com

www.pro-skippers.com