Ostatnia aktualizacja: 22.07.2024r.
Do bezpiecznego żeglowania potrzeba uprawnień a przede wszystkim doświadczenia. O ile uprawnienia można zrobić rzeczywiście dość szybko, to zdobycie praktycznych umiejętności wymaga czasu. Dlatego, jeżeli chcesz spędzić wakacje na jachcie, a nie czujesz się na siłach lub żeglarskie egzaminy masz jeszcze przed sobą, pomyśl o popłynięciu w rejs z doświadczonym skipperem.
Koszty w skrócie
Skipper z Polski:
Jacht jednokadłubowy: 800-1 100 EUR/tydz.
Katamaran: 900-1 400 EUR/tydz.
+ transport i wyżywienie.
Skipper od armatora:
Jacht jednokadłubowy lub katamaran: 200-250 EUR/dobę + wyżywienie.
Powyższe widełki dotyczą najbardziej popularnych jachtów czarterowych, głównie żaglowych, których długość zwykle nie przekracza 15m, a największe osiągają około 18m.
Końcowe stawki ustalane są indywidualnie ze skipperem, a zależą one głównie od:
– doświadczenia skippera,
– rodzaju jachtu: jednokadłubowy, wielokadłubowy – zwykle katamaran,
– wielkości (długości) jachtu,
– akwenu – czy bardziej, czy mniej wymagający, niszowy,
– gości i ich oczekiwań.
Skipper – ważny wybór
Skipper to osoba, która będzie spędzała z Tobą Twój urlop. Zatem oprócz takich istotnych kwestii jak stosowne uprawnienia, umiejętności, doświadczenie czy znajomość akwenu, bardzo ważne są również relacje osobiste z tą osobą. Poza umiejętnościami żeglarskimi dobrego skippera cechuje przede wszystkim umiejętność dostosowania się do różnych sytuacji, obycie w towarzystwie i umiejętność zgrania się z załogą. Z naszego wieloletniego doświadczenia wiemy, że możliwe jest niemalże idealne dopasowanie skippera do oczekiwań załogi. Pierwszy rejs ze skipperem często jest początkiem długiej znajomości i przepłyniętych wspólnie wielu mil morskich na niejednym rejsie.
Skipper z polecenia
Przez wiele sezonów działalności mieliśmy okazję współpracować z wieloma skipperami, zebraliśmy dziesiątki Waszych opinii po wspólnie spędzonych wakacjach oraz dowiedzieliśmy się co jest dla Was najistotniejsze? Jeżeli powierzacie nam polecenie skippera robimy to zawsze z wielką odpowiedzialnością wybierając z grona osób, z którymi pływamy od wielu sezonów i nasza współpraca oparta jest na zaufaniu.
Skipper z Polski – ile to kosztuje?
Podejmując decyzję o wynajęciu skippera możesz zdecydować się wynająć skippera z Polski lub postawić na lokalnego skippera z miejsca, w którym zamierzasz żeglować, ale o tym za chwilę.
Wynajmując skippera z Polski możesz zdecydować się na jedno z poniższych rozwiązań:
a. polecenie – najpopularniejsza opcja
My polecamy Ci skippera od nas i kontaktujemy go z Tobą. Po Twojej stronie leżą wszelkie uzgodnienia i ustalenia organizacyjne dotyczące ostatecznego wynagrodzenia, czy organizacji transportu.
Zalety:
– brak bariery komunikacyjnej (skipper mówi w języku polskim i minimum angielskim),
– ułatwiony kontakt stwarza możliwość wcześniejszego poznania się i dokonania uzgodnień jeszcze przed rejsem np. dotyczących wzajemnych oczekiwań, przyzwyczajeń, trasy,
– w razie zainteresowania, skipper również chętnie dzieli się wiedzą i np. wprowadza do rejsu element szkolenia,
– wybór tego rozwiązania stwarza dużą elastyczność dotyczącą czasu i warunków pracy skippera (np. może on spać w mesie).
Wady:
-trzeba samodzielnie zorganizować i zapłacić za transport skippera z Polski i z powrotem.
b. opcja all inclusive (przykład dla Morza Śródziemnego)
Jeżeli nie masz czasu na sprawy organizacyjne możesz nam zlecić zatrudnienie skippera oraz całą logistykę związaną z jego transportem. Przy tym rozwiązaniu nie musisz niczym się martwić, a ze skipperem spotykasz się na jachcie i płyniecie w rejs. Masz oczywiście możliwość wcześniejszego skontaktowania się z nim jeżeli będziesz chciał ustalić jakieś kwestie związane np. z trasą rejsu.
Zalety:
– nie masz żadnych formalności związanych z zatrudnieniem skippera (ew. zamianą na innego) i jego transportem. Tym zajmujemy się my,
– masz również wszystkie te same zalety co w opcji pierwszej.
Wady: wyższe koszty.
Koszty dla jachtu jednokadłubowego: 1 500 EUR / tydz. + transport + wyżywienie.
Koszty dla katamaranu: 1 700 EUR/tydz. + transport + wyżywienie.
Skipper lokalny – ile to kosztuje?
Istnieje też możliwość zatrudnienia skippera na miejscu. Może to być np. skipper lokalny polecony przez armatora.
Zalety:
– brak kosztów za transport skippera na miejsce czarteru,
– może lepiej znać akwen i mieć lepsze praktyczne kontakty na miejscu niż skipper z Polski.
Wady:
– bariera językowa (poza językiem ojczystym powinien co najmniej porozumiewać się w języku angielskim),
– możliwe narzucone przez armatora określone godziny pracy lub inne wymagania jak np. kabina na wyłączność (również ze względu na Państwa komfort).
Biorąc pod uwagę jak wiele osób – tych mniej doświadczonych żeglarzy lub osób w ogóle bez uprawnień – pływa ze skipperami i jest zadowolonych z tego rozwiązania, to myślę, że warto wypróbować ten sposób na spędzenie wakacji.
Ostrzeżenie: Wakacje na jachcie nie muszą wywoływać choroby morskiej, ale często prowadzą do nieuleczalnej choroby, jaką jest miłość do żeglarstwa. Niejedna osoba już się o tym przekonała!
A więc zapraszamy na pokład!