Większość świeżo upieczonych polskich skipperów, ich rodzin oraz znajomych, poszukujących czarteru jachtów na ciepłych wodach, wybiera chorwackie wybrzeże Adriatyku. Dlaczego czarter jachtów w Chorwacji jest tak popularny?

Mimo rosnących z roku na rok cen za mariny, gastronomię i inne usługi turystyczne, od wielu lat oferta czarterowa jachtów w Chorwacji wiedzie prym pośród wszystkich europejskich rynków czarterowych i wciąż rośnie w siłę. Czyżby nie było dobrej alternatywy na czarter w innym regionie niż w Chorwacji. Jeżeli mówimy o pierwszym lub jednym z pierwszych czarterów, trudno będzie znaleźć lepszą, a nawet równorzędną alternatywę dla naszych rodaków i nie tylko dla nich.

CZEMU ŻEGLARZE WYBIERAJĄ CHORWACJĘ?

Za czarterem jachtów w Chorwacji przemawia kilka uzupełniających się argumentów. Przede wszystkim, Morze Adriatyckie jest nam, mieszkańcom kraju nad Wisłą, najbliższym geograficznie ciepłym morzem, gdzie możemy nie tylko wyczarterować jacht, ale również wynająć apartament lub znaleźć schronienie na jednym z rozlicznych kempingów. Od naszych południowych granic wystarczy niespełna 12 godzin jazdy samochodem, aby zameldować się w okolicach Zadaru. Przyczyniła się do tego bardzo dobra infrastruktura drogowa, w którą Chorwaci w ostatnich latach wiele zainwestowali, naturalnie czerpiąc teraz zasoby z opłat za autostrady. Są to ponadto bardzo dobre autostrady, choć często zakorkowane w sezonie w obie strony – zwłaszcza w sobotnie zmiany czarterowo-turnusowe. Wielu z nas – żeglarzy – do Chorwacji leci również samolotem, lądując najczęściej w Zadarze lub w Splicie, skąd już tylko kilka minut taksówką do najbliższych baz czarterowych.

W basenie Morza Śródziemnego poza Chorwacją, nie znajdziemy tak korzystnie i ciekawie ukształtowanej linii brzegowej, w której mnogość, wzdłużne położenie i bliskość wysp stwarza doskonałe warunki do bezpiecznego żeglowania. Gęsta siatka zatok, portów miejskich i marin daje każdemu czarterującemu w Chorwacji wiele opcji wyboru schronienia się w krótkim czasie (np. przy załamaniu pogody). Standard chorwackich marin może być przykładem dla reszty Europy. Ceny za postój, choć mocno wyśrubowane, nie zmniejszają liczby chętnych w okresie lipca i sierpnia. W tym czasie tylko mądre planowanie trasy i wczesne wpływanie (czyli na pewno przed południem) wyczarterowanym jachtem do marin, uchroni nas (choć nie ma na to gwarancji) przed przykrą popołudniową informacją o braku miejsca w popularnej marinie. Przykładem takich wiecznie zajętych miejsc są miasta Vis i Hvar, położone na wyspach. Wcześniejsza rezerwacja jest oczywiście możliwa, jak choćby w sieci marin ACI, ale tylko przez internet i za dodatkową opłatą.

GDZIE PŁYWAĆ W CHORWACJI?

Czarter w Chorwacji jest rozproszony wzdłuż całego wybrzeża od Puli po Dubrownik. Daje to możliwości stopniowego zwiedzenia całego wybrzeża w kliku tygodniowych czarterach. Chęć poznania kolejnych zakątków, co roku przyciąga chorwackich czarterowców w kolejne regiony. Czarter w Chorwacji rozpoczynamy zwykle od okolic Splitu i Trogiru, obierając kurs na wyspy Brać, Vis, Hvar a nawet Korculę, aby potem przez okolice Szibenika i Murteru pożeglować w okolice Kornatów, wybierając za bazę czarterową Zadar, Sukosan czy też Biograd. Wielu i na tym nie poprzestaje i rusza dalej na północ, wybierając czarter z wysp jak Mali Losnij, Krk, aż po Pulę, skąd już blisko nie tylko do Słowenii, ale i Włoch z magnetyczną Wenecją. Patrząc na południe, co niektórzy czarterujący w Chorwacji zapuszczają się przez Baśka Voda do Makarskiej. Na tym nie koniec. Znajdujący się na południu Dubrownik to nie tylko doskonała baza wypadowa do południowej Chorwacji, z jej naturalnie pięknym Mljetem – stąd już tylko kilka mil do granicy z Czarnogórą i wspaniałej Zatoki Kotorskiej.

Chorwacka przyroda potrafi zachwycić każdego. Naturalne zróżnicowane piękno linii brzegowej z licznymi zatokami, wyspami i różnej maści i wielkości, krystalicznie, nieskażoną czystą wodą, mieniącą się wszystkimi odmianami turkusu to naturalny chorwacki skarb, budzący również naturalną zazdrość. Do tego nieco zbliżony do naszego język chorwacki (w tym rosnąca popularność angielskiego i niemieckiego), a także śródziemnomorska, zdrowa kuchnia pełna ryb i owoców morza dopełnia obrazka udanego czarteru w Chorwacji i oczywiście udanych wakacji.

CO WPŁYWA NA CENY CZARTERÓW JACHTÓW W CHORWACJI?

Ceny czarteru jachtów w Chorwacji zmieniają się w zależności od kilku czynników:

  • WIELKOŚCI, ROKU PRODUKCJI I WYPOSAŻENIA JACHTU – im większy, nowszy, lepiej wyposażony jacht tym cena będzie rosła. Najdroższe będą jachty maksymalnie trzyletnie. Każdy praktyczny i wygodny dodatek typu generator, klimatyzacja, czy też ekspres do kawy będzie podnosić cenę czarteru jachtu. Warto będzie również zapłacić o kilka procent więcej za dobre utrzymanie jachtów i obsługę na miejscu sprawdzonego, armatora.
  • TERMINU CZARTERU I WYBRANEGO ARMATORA – najtaniej kupimy czarter do końca kwietnia (w marcu jeszcze mało jest chętnych), choć i do połowy maja trafiają się dobre okazje. Kolejny okres na niskie ceny rozpoczyna się na przełomie września i października i trwa do przełomu października i listopada. Zarówno w kwietniu jak i w październiku pogoda w Chorwacji nie będzie letnia, a może być nawet kapryśna. Część armatorów oferuje również czarter jachtu w Chorwacji zimą (tylko z ogrzewaniem) – najwięcej chętnych jest na Nowy Rok. Dobry, średni cenowo, czas na żeglowanie w Chorwacji przypada na początku sezonu od połowy mają do końca czerwca, kiedy temperatura powietrza jest już wysoka, niestety w przeciwieństwie do temperatury wody. Co innego w średnio-cenowym, szczególnie polecanym przez nas wrześniu, kiedy temperatura wody po szczycie sezonu jest jeszcze wysoka, większość owoców i warzyw jest dojrzała (gotowa do konsumpcji), jachtów na wodzie i w marinach już mniej (nie ma problemów z miejscem), a i ceny pozostałych usług (np. opłaty za cumowanie) spadają w stosunku do szczytu sezonu. Od początku lipca do końca sierpnia mamy oficjalny sezon żeglarski w Chorwacji z najwyższymi temperaturami powietrza przekraczającymi 35 st. i największą ilością sprzedanych czarterów jachtów, co przekłada się na tłok w marinach i czasami również na wodzie (w wąskich przejściach). Ceny czarterów w Chorwacji osiągają swoje maksimum na przełomie lipca i sierpnia. Wtedy również i statystyczna liczba dobrych do żeglugi, wietrznych dni spada do minimum (uprawiamy przeważnie motor-sailing).
  • MOMENTU DOKONANIA REZERWACJI – możemy trafić na ofertę last minute, first minute, „wyprzedaż” po niezrealizowanym czarterze innego klienta i inne zniżki. Pierwsi, zdecydowani klienci dokonują swoich first minute zakupów czarterowych na kolejny rok już na przełomie września i października przebierając z pełnej ofercie, a jednocześnie korzystając z 5-10 proc. zniżek armatorskich (dodatkowe promocje od agentów też wpływają na obniżenie ceny). Tylko hazardziści i ryzykanci będą czekać do ostatnich kilku dni na wyśrubowane zwykle do 40 proc. (czasami nawet do 60 proc.) last minute.

ILE KOSZTUJE CZARTER JACHTU W CHORWACJI?

Przykładowo, za 2-kabinowy maksymalnie kilkuletni jacht od sprawdzonego armatora zapłacimy poza sezonem już od 600 EUR za tydzień, a za podobny, świetnie utrzymany 3-kabinowy – około 800 – 1 000 EUR.W tym samym czasie niemal nowy katamaran Lagoon 400 będzie nas kosztował od 2 000 EUR, a Lagoon 450 od 2 500 EUR. Za 4-kabinowy nie starszy niż 10-latek w średnim sezonie (czerwiec, wrzesień) nie spodziewajmy się zapłacić mniej jak 1 500 EUR.

W szczycie sezonu ceny idą ostro w górę. Za nowszy „3-kabinowiec” spodziewajmy się zapłacić około 2 500 EUR, a za katamaran Lagoon 400 około 5 000-6 000 EUR. Za Lagoon 450 cena na pewno przekroczy 7 000 EUR. Jachty motorowe przekraczają w tym okresie kolejne granice. Za tydzień sierpniowego czarteru (bez skippera) 3-kabinowego jachtu motorowego, o długości około 18 metrów, zapłacimy w regularnej cenie od 15 000 EUR.  Wszystko dla ludzi – zgodnie z potrzebami i zasobnością portfela.

Poniżej można znaleźć przykładowe cenniki czarterowe tylko wybranych armatorów. Nie uwzględniają one sezonowych zniżek armatorskich oraz regularnych zniżek agencyjnych (udzielanych również przez nas). Cenniki te nie pokazują również dostępności jachtów na dany moment. Należy traktować je zatem referencyjnie, tak dla zorientowania się. Po konkretną ofertę czarterową dostępnych jachtów w Chorwacji od wielu sprawdzonych przez nas armatorów, spełniających Państwa oczekiwania, zapraszamy do kontaktu z nami. Nasza oferta na pewno będzie bardziej konkurencyjna od poniższych cenników!

Mamy zatem nadzieję, że już wkrótce vidiomo se!

***

CENNIKI CZARTERÓW JACHTÓW W CHORWACJI:

Navigare_Croatia_Price_List_2018.pdf

Adriatic_Charter_Price_List_2018.pdf

Euronatic_Price_List_2018.pdf

Burin_Price_List_2018.pdf

Kroki_Price_List_2018.pdf

Navigo_Price_List_2018.pdf

Adriatic_Sailing_Price_List_2018.pdf

Asta_Price_List_2018.pdf

Zainteresowany?

Napisz do nas, a my znajdziemy dla Ciebie specjalną ofertę

Pro-Skippers Group Sp. z o.o.

ul. Płochocińska 140 A
03-044 Warszawa

+48 22 243 09 00
info@pro-skippers.com

www.pro-skippers.com