[Aktualizacja styczeń 2024]

Granicząca z Chorwacją Czarnogóra jest częstym celem żeglarzy pływających w tym rejonie. Jednak, aby móc popłynąć z Chorwacji (szeroka oferta czarterowa z Dubrownika) do Czarnogóry jachtem czarterowym trzeba spełnić pewne wymogi. Jeżeli planujesz taki rejs, przeczytaj jak się do niego dobrze przygotować.

Rejs sterników: Chorwacja>Czarnogóra>Albania 

Już przed czarterem jachtu należy pomyśleć o tym, aby wybrać taki jacht, którym będziemy mieli możliwość popłynięcia do Czarnogóry. Chodzi tu przede wszystkim o zgodę armatora na wypłynięcie jachtem z Chorwacji oraz zakres ubezpieczenia, jakim objęty jest ten jacht.

Wymagania
1. Potwierdzenie do armatora zamiaru płynięcia do Czarnogóry na 60 dni przed rozpoczęciem czarteru.
2. Dokumenty jachtu uprawniające do pływania poza Chorwacją, czyli dokument rejestracyjny jachtu, ubezpieczenie oraz lista załogi z pieczątką, które powinniśmy dostać od armatora.
3. Lista załogi. Lista ta musi zgadzać się ze stanem faktycznym oraz zawierać prawidłowe dane. Jeżeli zauważymy błąd w danych – to jeszcze przed wypłynięciem z mariny – poprawmy je w biurze firmy czarterującej jacht. Niestety zrobienie tego na granicy może okazać się bardzo kłopotliwe lub wręcz niemożliwe.
4. Dokumenty załogi. Dokumenty osobiste (ważny paszport lub dowód osobisty) są niezbędne do odprawy granicznej.
5. Dodatkowe wyposażenie. Obowiązkowo należy wyposażyć jacht w ponton oraz silnik zaburtowy.
6. Posiadanie bandery czarnogórskiej do umieszczenia pod salingiem.
7. Kapitan powinien mieć uprawnienia żeglarskie potwierdzone przez MMIPMinisterstwo Gospodarki Morskiej, Transportu i Infrastruktury Republiki Chorwacji – Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture. Jednak w zależności od armatora wymagania te mogą być różne. Czasami oprócz kapitana jeszcze jeden z członków załogi musi posiadać żeglarskie uprawnienia.  Więcej o potrzebnych uprawnieniach.

Procedura odprawy w Chorwacji
Odprawy można dokonać w porcie Gruz w Dubrowniku lub w Cavtat, w specjalnie wyznaczonej części portu. Miejsce odpraw znajduje się po lewej stronie od wejścia do portu i jest odznaczone żółtą tablicą z literą Q.
Ważne: odprawy nie można zrobić cumując w innym miejscu nabrzeża. W sezonie często trzeba poczekać na odprawę.
Przed odprawą należy wywiesić żółtą flagę MKS Q sygnalizującą chęć odprawy.
Załatwienie wszystkich formalności zajmuje około 30 minut, o ile nie trzeba czekać w kolejce.

Formalności:
1. Kapitan jachtu udaje się do kapitanatu portu z kopią listy załogi, aby ją podstemplować.
2. Kolejny krok to weryfikacja dokumentów na policji. Polega ona na podbiciu dokumentów pieczątkami oraz zeskanowaniu dokumentów tożsamości załogi jachtu.
3. Ostemplowane dokumenty należy odnieść z powrotem do kapitanatu portu i można płynąć dalej.

Kolejnym krokiem jest odprawa w Czarnogórze.
Ważne: aby uniknąć płacenia wysokiego mandatu – nawet do 150 Euro – po odprawie w Chorwacji należy możliwie jak najszybciej udać się do portu w Czarnogórze na kolejną odprawę. To nie jest czas na postoje na posiłek czy odpoczynek. Priorytetem jest jak najszybsze zakończenie procedury odprawy.
Jeżeli bezpośrednio po dokonaniu odprawy z jakiegoś powodu (np. awarii jachtu) jesteśmy zmuszeni powrócić do kraju, w którym się odprawialiśmy (bez znaczenia czy wyszliśmy już poza jego wody terytorialne czy nie), to w miarę możliwości należy dopłynąć do najbliższego punktu odpraw tego kraju, zapowiadając to wcześniej do tego punktu (najlepiej Policji) przez UKF lub telefonicznie. Nie zgłaszając wcześniej naszego przymusowego powrotu narażamy się na otrzymanie mandatu.

Procedura odprawy w Czarnogórze
Z chorwackiego portu, w którym odprawiliśmy się do Czarnogóry udajemy się prosto do portu w miejscowości Zelenika. Innymi, choć mniej popularnymi portami wejścia/wyjścia są w Czarnogórze: Bar, Budva, Kotor, Tivat (Porto Montenegro). Odprawy w Czarnogórze odbywają się zazwyczaj w godzinach 7-21.
Procedura odprawy celno-paszportowej wygląda podobnie jak w Chorwacji, jednak może trwać trochę dłużej, nawet do 1,5 godziny.

Formalności:
1. Pierwsze kroki kierujemy na policję, gdzie zostawiamy paszporty.
2. Następnie udajemy się do kapitanatu portu, gdzie spisujemy listę załogi oraz wykupujemy winietę.
3. Ostemplowaną kopię listy załogi zanosimy na policję i odbieramy paszporty.
4. Po powrocie na jacht zakupione winiety naklejamy na bom i burtę jachtu.
5. Pamiętajmy również o czarnogórskiej banderze. W Chorwacji raczej ciężko dostać flagę Czarnogóry, ale w Zelenika kupimy ją oczywiście bez problemu za nie mniej niż 10 EUR.

Procedury odprawy z Dubrownika do Czarnogóry:
WAYPOINT – Notice for sailing to Montenegro
ULTRA SAILING – Procedure for Montenegro

Koszt tygodniowej winiety (ceny mogą ulec zmianie):
– jacht 7-12 m – do 26 Euro
– jacht 12-17 m – 36 Euro
Cennik winiet 2023

Czarter w Czarnogórze
Czarterując bezpośrednio z Czarnogóry (zależnie od armatora) musimy liczyć się z tym, że chorwackie uprawnienia żeglarskie Voditejl Brodice nie będą uznane.
Armator i tak zrobi duży ukłon, jeśli będzie wymagał tylko licencji na radiooperatora. Radzimy jednak przygotować się na ewentualność, że uprawnienia VB zostaną odrzucone.
Również wszelkie uprawnienia rzadziej spotykane w Europie, np. szwedzkie (Yacht Skipper, Offshore Skipper, SRC) – co najmniej dziwią czarnogórskich armatorów, a nawet jeśli oni zaakceptują, to jest jeszcze wyższa instancja „Tivat Harbour”, która nie znając takich uprawnień, nie uzna ich.

Stanowisko poszczególnych armatorów:
CROATIA YACHTING:
“Wszystkie nasze łodzie czarterowane z Dubrownika posiadają pozwolenie na rejs do Czarnogóry, bez dodatkowych opłat. Wymagania jakie należy spełnić to: posiadanie silnika zaburtowego, wcześniejsze przesłanie uprawnień żeglarskich oraz certyfikatu SRC. Poza tym klient jest zobowiązany dokonać odprawy w Chorwacji oraz w najbliższym porcie w Czarnogórze.”

ADRIATIC YACHT CHARTER:
“Wszystkie nasze łodzie czarterowane z Dubrownika posiadają pozwolenie na rejs do Czarnogóry. Koszt takiego pozwolenia wynosi 100 Eur. Szczegółowe instrukcje dotyczące przekraczania granicy Klient otrzymuje od personelu przy odprawie.”

NAVIGARE:
“Informacja, czy można danym jachtem wpłynąć do Czarnogóry, jest od razu podana w ofercie z jachtami z Dubrownika.”

DREAM YACHT CHARTER:
“Wszystkie nasze łodzie posiadają pozwolenie na rejs do Czarnogóry i z powrotem. Jednak warunkiem wydania pozwolenia jest przedstawienie uprawnień żeglarskich dwóch członków załogi. Koszt to 150 Eur. Dodatkowy koszt to cena winiet.”

ULTRA SAILING
“Nasze jachty posiadają pozwolenie pływania do Czarnogóry. Warunkiem jest posiadanie silnika zaburtowego. Przed rejsem informujemy o wszystkich procedurach, które trzeba spełnić.”

WAYPOINT
“Nasze łodzie posiadają uprawnienia do żeglugi do Czarnogóry. Jedynym kosztem jest winieta przy wjeździe do Czarnogóry.”

EUROMARINE:
“Nasze łodzie posiadają uprawnienia do żeglugi do Czarnogóry. Warunkiem jest posiadanie silnika zaburtowego, którego opłata wynosi 100 Eur/tydz oraz posiadanie uprawnień żeglarskich przez dwóch członków załogi. Dodatkowy koszt to cena winiet. Przed rejsem informujemy o wszystkich procedurach, które trzeba spełnić.”

SAILOR EXPERT (armator z polską obsługą)
“Każdym z naszych jachtów można popłynąć do Czarnogóry. Z naszej strony nie ma dodatkowych kosztów z tym związanych.”


Ważne
: W Czarnogórze zobowiązani jesteśmy również od opłacania podatku turystycznego. Zgodnie z aktualnymi stawkami wynosi on 1 Euro od osoby na dobę i jest płatny za wszystkie dni trwania czarteru.

Od jakiegoś już czasu sami zauważamy większe zainteresowanie czarterami jachtów w Czarnogórze, ale biorąc pod uwagę niewielką odległość dzielącą Dubrownik od Czarnogóry oraz atrakcyjne warunki do żeglugi – długi sezon żeglarski, atrakcyjną linię brzegową ze wspaniałymi zatokami, zdecydowanie mniejszą ilość turystów a tym samym niższe ceny oraz równie wspaniały śródziemnomorski klimat – nie należy się dziwić, że to coraz częstszy kierunek polskich żeglarzy.

Zainteresowany?

Napisz do nas, a my znajdziemy dla Ciebie specjalną ofertę

Pro-Skippers Group Sp. z o.o.

ul. Płochocińska 140 A
03-044 Warszawa

+48 22 243 09 00
info@pro-skippers.com

www.pro-skippers.com