Półwysep Pelješac położony w południowej części chorwackiego wybrzeża, ma bogatą historię i różnorodną ofertę związaną z m.in z aktywnościami sportowymi oraz kulinarnymi. Tutaj miłośnicy wina, oliwy z oliwek czy owoców morza będą zachwyceni.

Pelješac to raj dla miłośników aktywnych wakacji, głównie dla surferów. Znajdujące się na półwyspie miasteczko Viganj to popularne miejsce do uprawiania windsurfingu, kitesurfingu i nurkowania. To tutaj są rozgrywane Mistrzostwa Chorwacji w windsurfingu. Przez cały rok działają tu liczne szkoły wind i kitesurfingu, które również oferują wypożyczanie sprzętu.

Na półwyspie Pelješac znajduje się także piękne miasteczko Orebić, doskonale połączone liniami promowymi z miastem Korčula (w sezonie nawet kilkanaście razy dziennie), które z roku na roku przyciąga coraz więcej turystów. Okolice miasteczka to nie tylko piękne plaże,  ładne położenie i dobra baza wypadowa – to także jedno z najbardziej znanych w Chorwacji miejsc do uprawy winorośli położonych na stromych zboczach okolicznych wzgórz. To właśnie stąd i z niemal całego terenu Półwyspu Pelješac pochodzi szczep plavac mali, z którego powstaje wytrwane czerwone wino Plavac i Dingač. Spędzając więc kolejne wakacje w Chorwacji na półwyspie Pelješac warto spróbować lokalnych win słynących z oryginalnego smaku i aromatu.

Mamy więc aktywne wakacje w Chorwacjilokalne chorwackie wina, oliwę z oliwek, piękne plaże i zachody słońca, ale także … ostrygi ze Stonu, które są podobno najlepsze w tej części Europy. Ba, w Stonie odbywa się nawet Festiwal Ostryg.

Ostrygi ze Stonu

We wschodniej części półwyspu Pelješac znajduje się miasteczko Ston. Tutaj zatrzymał się czas, warto więc pospacerować pięknymi uliczkami, nacieszyć oko kamiennymi budynkami i wspiąć się na najdłuższe mury obronne w Europie. Miasteczko Ston szczyci się najdłuższymi murami obronnymi w Europie i słynie z produkcji soli. To tuja odbywa się co roku niezwykły maraton, którego trasa przebiega wzdłuż największej atrakcji Stonu – obronnych murów wzniesionych za czasów Republiki Dubrownickiej w latach 1333 – 1506. Maraton musi być niezapomnianym przeżyciem, ponieważ piękna trasa maratonu biegnie wzdłuż zabytkowych fortyfikacji, z których rozpościera się piękny widok na całe miasto i okoliczne wzgórza.

Po spacerze warto znaleźć lokalną konobę, ponieważ okolica jest znana z hodowli najwyższej jakości małży i ostryg. Podobno ostrygi, dzięki położonej obok słodkowodnej Neretvy, mają bardzo długą tradycję uprawy i hodowane są na tym obszarze od XVII wieku.

Mali Ston w Chorwacji i najlepsze ostrygi w całej Chorwacji

Ostrygi można przyrządzać na przeróżny sposób, jednak najsmaczniejsze są podane na surowo na lodzie z kilkoma kroplami soku z cytryny. Ostrygi podaje się najczęściej z czerwonym lub białym winem, a jednym z sekretów ich popularności jest fakt, że przez niektórych są uważane na naturalny afrodyzjak.

Wakacje pod żaglami, czyli jak spełnić marzenia o rejsie w Chorwacji.

Marzycie o rajskim rejsie w Chorwacji, chcecie odpocząć i zrelaksować się na pokładzie jachtu, ale nie znacie się na żeglowaniu, nie żeglowaliście nigdy wcześniej, nie macie uprawnień, ani doświadczenia i nie chcecie dotykać steru?
Istnieje idealne rozwiązanie – rejs w Chorwacji z doświadczonym skipperem. Warto powierzyć sprawy rejsu w ręce doświadczonego skippera, który zna chorwackie wybrzeże i jest doskonałym przewodnikiem nie tylko wzdłuż chorwackiego wybrzeża, ale także po lokalnych atrakcjach turystycznych, a co najważniejsze posiada odpowiednie kwalifikacje. Odpowiedni skipper z pewnością dołoży wszelkich starań, aby wymarzony rejs w Chorwacji przebiegał zgodnie z założonymi wcześniej planami, bezpiecznie i ciekawie.

Jeżeli chcecie spróbować wakacji pod żaglami, z chęcią pomożemy Wam spełnić to marzenie. Więcej informacji na naszej stronie pro-skippers.com

Artykuł powstał przy współpracy z Karoliną Wojtasz.
chorwacjacafe.pl

Pro-Skippers Group Sp. z o.o.

ul. Płochocińska 140 A
03-044 Warszawa

+48 22 243 09 00
info@pro-skippers.com

www.pro-skippers.com