Pies to najlepszy przyjaciel. Członek rodziny. Można oczywiście pomyśleć o opiece nad nim albo o hotelu dla zwierząt, ale wielu spośród żeglarzy nie wyobraża sobie wakacji bez swojego pupila. Czy można zabrać zwierzaka w rejs? No pewno, że można! Radzimy jak to zrobić.

Od razu na początku odradzamy zabieranie w rejs kotów — kochamy koty, ale to zwierzęta terytorialne, nie przepadają za zmianami, niestabilnym podłożem i… wodą. Trzymanie futrzaka cały dzień w kajucie i pilnowanie, żeby nie uciekł w porcie, to niewesołe wakacje. Co innego pies. To może być prawdziwy członek załogi. Oczywiście mówimy o psie przyzwyczajonym do wyjazdów.

Na początku musimy też dowiedzieć się o zgodę na takiego załoganta i koszty u skippera i armatora. Zabranie psa w rejs zazwyczaj wiąże się z dodatkową opłatą. Zawsze konieczne jest posiadanie aktualnych szczepień, dokumentacji medycznej, a w niektórych krajach paszportu dla zwierzaka. Regulują to przepisy konkretnego państwa. W wielu krajach wymagany jest także chip.

Pies a bezpieczeństwo

Jeśli twój ulubieniec będzie Ci towarzyszył w rejsie, musisz zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Ważne, żeby pies czuł się z tobą bezpiecznie i obdarzał cię zaufaniem. Oczywiście nigdy nie należy w rejs zabierać nieułożonego zwierzaka, przysłowiowe dwa dni przed wakacjami przygarniętego ze schroniska. Nie możesz też zabrać ze sobą psa, którego agresywne reakcje stanowią zagrożenie dla innych członków załogi, szczególnie dzieci.

Na jachcie pies może panikować, bać się, więc zanim więc wybierzesz się w dłuższy rejs, warto sprawdzić jak twój przyjaciel zachowuje się na rejsie krótszym śródlądowym. Zwierzę będzie się czuło znacznie lepiej, jeśli zabierzesz mu z domu jego ulubione posłanie, kocyki i oczywiście zabawki. Zapach domu sprawi, że adaptacja będzie przebiegała znacznie sprawniej. Na etapie planowania musisz już wiedzieć, jak pies reaguje w sytuacjach stresujących, jak znosi podróże i czy na przykład nie ma choroby lokomocyjnej, bardzo częstej u psów.

Poza reakcjami na nową sytuację, musisz zapewnić psu aprowizację — pies nie może jeść tego, co człowiek, musisz zapewnić mu odpowiednią karmę w puszkach lub suchą. Sucha karma będzie lepsza, o ile twój pies ją dobrze toleruje, bo jest lekka. Musisz ją tylko zabezpieczyć przed potencjalnym zawilgoceniem. Wygodniejsze będą małe opakowania, które krócej będą otwarte.

Pies nie będzie czekał ze spacerem i toaletą, aż przybijecie wieczorem do portu. Musisz mu zapewnić komfortowe warunki do wypróżniania się na wodzie. Jeśli pies jest mały możesz zapewnić mu odpowiednią kuwetę. Dobrze jest już w domu przyzwyczaić zwierzaka do korzystania z niej. Możesz też zaopatrzyć się w imitację trawy i nauczyć psa korzystania z niej. Podobnie, jak z kuwetą, dobrze jest potrenować przed wyjazdem.

Nie należy uczyć psa załatwiania swoich potrzeb za burtę. Może się do wydać kuszące ze względów higienicznych, ale jest niebezpieczne dla zwierzaka, który łatwo może wypaść za burtę i dla twojego portfela, bo armator może doliczyć dodatkowe opłaty za oczyszczanie kadłuba z produktów psiej przemiany materii.

Psy są podatne na te same dolegliwości, co ludzie. Wspomnianej już chorobie morskiej możesz zapobiegać podając zwierzakowi te same popularne leki, co ludziom, pamiętaj jednak, żeby przeliczyć dawkę na kilogramy masy ciała psa. Dawkowanie takich leków dobrze jest skonsultować z lekarzem weterynarii.

Pies, podobnie jak człowiek, może doznać oparzeń słonecznych, dotyczy to psów krótkowłosych lub bezwłosych, a z kolei kudłate zwierzaki mogą się na jachcie przegrzewać. Zapewnij psu zawsze dużo cienia, dostęp do wody pitnej i w razie potrzeby zmoczony wodą kocyk do ochłody.

Każdy właściciel najbardziej boi się wypadnięcia zwierzaka za burtę. To naturalna obawa i największe zagrożenie, ale zwierzaka można w w kilka sposobów zabezpieczyć. Przed rejsem powinieneś zaopatrzyć się w kamizelkę ratunkową dla psa. Dobiera się ją do masy ciała i zapewnia ona zwierzakowi nie tylko bezpieczeństwo podczas przypadkowego wypadnięcia za burtę, ale też sprawia, że pies wygląda jak prawdziwy żeglarz. Będzie doskonale wyglądał na zdjęciach!

Jeśli obawiasz się, że w kamizelce pies będzie się przegrzewał, możesz kupić specjalne szelki i w ten sposób zabezpieczyć psa przed wypadnięciem poza jacht. Ten sposób jest lepszy przy dobrej pogodzie, spokojnych falach i dużym nasłonecznieniu. Nie używaj na jachcie obroży ani tym bardziej kolczatki. Zaopatrz się w specjalną uprząż, która będzie wygodniejsza i znacznie bezpieczniejsza dla psa.

W niektórych modelach jachtów montuje się specjalne platformy zaburtowe, które ułatwiają zwierzakowi wejście na jacht po zamierzonej lub niezamierzonej kąpieli.

Rejs ze zwierzakiem, który jest nie tylko członkiem rodziny, ale też załogi i prawdziwym żeglarzem, może być piękną przygodą i nie należy się jej bać. Ważne jest tylko zapewnienie wszystkim załogantom — dwu- i czteronożnym komfortu i bezpieczeństwa.

Ahoj i hau hau.

Zainteresowany?

Napisz do nas, a my znajdziemy dla Ciebie specjalną ofertę

Pro-Skippers Group Sp. z o.o.

ul. Płochocińska 140 A
03-044 Warszawa

+48 22 243 09 00
info@pro-skippers.com

www.pro-skippers.com