[Aktualizacja czerwiec 2024]

Jeżeli chcielibyście zmienić destynację z popularnej Chorwacji i wybrać się na żagle np. do Włoch, to mam dla Was sprawdzone przeze mnie 7-dniowe trasy.

Trasa 1, Cannigione-Cannigione
Niedziela: Cannigione-Lavezzi, 20Mm, 3,5h
Poniedziałek: Lavezzi-Bonifacio, 8 Mm, 1,5h,
Wtorek: Bonifacio-Santa Giulia, 18Mm, 3h
Środa: Santa Giulia-Canettu-Ile Piana, 13 Mm, 2,5h
Czwartek: Ile Piana-Razzoli/Budelli-La-Maddalena, 18 Mm, 3h
Piątek: La Maddalena-Tre Monti-Cannigione, 9Mm, 1,5h

Opisy miejsc znajdziecie poniżej, a mapkę do nich tutaj>>

Trasa 2, Portisco-Portisco
Początek i koniec jest w Portisco. Marina di Portisco to nowoczesny port w Zatoce Cugnana. Jest to świetne miejsce, aby rozpocząć swój rejs po portach Szmaragdowego Wybrzeża, archipelagu La Maddalena, czy w kierunku Santa Teresa Gallura lub Bonifacio na Korsyce.

W takim razie wypływamy!

Porto Cervo
Poranne wypłynięcie z Portisco.
„Runda honorowa” w Porto-Cervo z rzutem oka na mega-jachty.

Jeżeli jednak chcecie odwiedzić  Porto-Cervo to… Go Big or Go Home.
Można by powiedzieć „oaza rozpusty”, ale na pewnym poziomie finansowym i kulturalnym. Odwiedzają je największe mega jachty motorowe i żaglowe. Powiedziałbym – gniazdo wypasionych osss.

Na brzegu można puścić dużo kasy (po to jest to miejsce), w nie tylko w „posh” barach i restauracjach, ale również w markowych sklepach z biżuterią, „ciuchami” i innymi „necessities”, noszonymi w torebkach Gucci przez Guciów (Goucio to osobnik w dużych okularach, najczęściej okrągłych). Wszystko utrzymane jest w tradycyjnej zwartej, niskiej zabudowie, połączonych kamienic (niektóre leciwe, ale jare), w kolorze brudnego różu. Po zachodzie słońca jest jeszcze bardziej kusząco, ze względu na przyciągające iluminacje, a przede wszystkim spadek temperatury powietrza.
Jachty odwiedzające Porto Cervo cumują w większości na lewo od wejścia do zatoki – w marinie IGY. To tu właśnie na obu brzegach zgromadziły się te „oazy rozpusty”. Wpływając w lewą odnogę po lewej burcie, mijamy mega jachty zmniejszające swój „lenght” im głębiej jesteśmy. Na końcu odnogi znajduje się mostek dla pieszych, pod którym dalej już tylko „niskopodłogowcem” można przejść np. dinghy. W marinie na wprost głównego wejścia cumują jachty lokalesów i te na „long term” – między innymi regatowe.
Jachty turystyczne, te dla mas, cumują po prawej stronie odnogi, rufami do pływającego pomostu…… rzucając z dziobu kotwice przy bojach, które przeznaczone są dla tych większych jachtów, cumujących rufami do nabrzeża po lewej stronie. To rzucanie kotwicą, jak na Porto Cervo to lipa trochę, zwłaszcza że ograniczony akwen nie pozwala na rzucanie (i mocne zacinanie) ich dalej. Sądzę, że przy silniejszych wiatrach w zatoce, szczególnie nie tych od rufy jachtów turystycznych, będą one miały problem z utrzymaniem kotwic i jachtów w pełni bezpiecznych.
Na pływającym pontonie znajdziemy wodę i prąd. Adapter do kabla elektrycznego można dostać w recepcji mariny IGY. Ta znajduje się na wejściu do odnogi po lewej stronie. Aby do niej dojść trzeba obejść całą odnogę korzystając ze wspomnianego już mostka pieszego. 26 czerwca 2022 za katamaran Bali 4.8 zapłaciliśmy „low seasonowo” jedyne 312 EUR (cena w prądem elektrycznym).
Od 1 lipca cena w górę.

Za wypożyczenie przejściówki do kabla elektrycznego pobierana jest kaucja 200 EUR. Można również pozostawić dokumenty jachtu (armatorzy na Sardynii rekomendują nie zostawiać).

Porto Cervo

Porto Cervo

Porto Cervo

Porto Cervo

Porto Cervo

Porto Cervo

Porto Cervo

Porto Cervo

 

Cala Coticcio
To miejsce koniecznie trzeba zobaczyć. Cala Coticcio jest nazywana inaczej „Little Tahiti” ze względu na kolor morza przypominający turkus zatoki Morza Karaibskiego. Jej poszarpana, niezwykle malownicza linia brzegowa jest zbudowana z olbrzymich, wystających głazów o fantazyjnych kształtach.
Nocleg na kotwicy przy: Cala Coticcio.
Na noc, przy niesprzyjającym wietrze, lepiej przepłynąć 1,5 mili na południe, w kierunku Cala Portese, gdzie można skorzystać z jednej z licznych bojek.

Zatoka Cala Coticcio

Zatoka Cala Coticcio

Zatoka Cala Coticcio

Zatoka Cala Coticcio

Santa Maria
Zatoka Santa Maria ma ponoć najpiękniejszą plażę na wyspie Santa Maria. Kotwiczyć można od południowego wschodu w Cala Santa Maria (uważając na podwodne skały na środku zatoki, głębokość 1.5-6 m) lub od północnego zachodu w Cala Muro (brak ochrony przy północno-zachodnim wietrze).
Przy Santa Maria możemy zatrzymać się na lunch i kąpiel.

Santa Giulia
Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na wschodnim wybrzeżu Korsyki. Kilka piaszczystych plaż, rozdzielonych okrągłymi głazami, zaplecze restauracyjno-noclegowe, możliwość morskiej przejażdżki na koniach, centrum sportów wodnych z opcją wypożyczenia wszelakiego sprzętu (jetski, flyboard, elektryczny paddle, duży paddle, tobogan, wake, windsurfing) i ewentualnej pomocy instruktorów…. powoduje, że chętnie ciągną tutaj nie tylko turyści jachtowi, ale i lądowi wszelakich narodowości (z przewagą rodzimych Francuzów).
Aktualną ofertę wypożyczalni sprzęciochów wodnych znajdziecie na: https://en.corsenatureevasion.com/

 

Zatoka Santa Giulia

Zatoka Santa Giulia


Postój na bojach w zatoce Santa Giulia – długa plaża, płytka ciepła woda. Idealna na sporty wodne. Po lewej stronie od wejścia okrągłe głazy jak na Seszelach.

Zatoka Santa Giulia

Zatoka Santa Giulia

Zatoka Santa Giulia

Wydaje się, że najluźniejsza plaża znajduje się w południowej części zatoki, przy hotelu Moby Dick. To tutaj właśnie morska woda przelewa się do laguny (lub odwrotnie). W efekcie, hotel Moby Dick zlokalizowany jest na półwyspie. Najpiękniejsze widoki na zatokę rozpościerają się z kamienistego wzgórza w jej południowej części (wejście wymaga większej sprawności) lub od północnej strony, gdzie na zboczu umiejscowiły się domy letniskowe, hotele, restauracje, sklepy z podstawowymi produktami.

Santa Giulia – widok od strony północnej

Santa Giulia – widok od strony północnej

Jeżeli planujecie cumować na bojach (południowa część zatoki) blisko brzegu, plaży i płytkiej wody, ciągnącej się kilkaset metrów w głąb morza (cudny kolor), to szczególnie w wysokim sezonie, rozsądne jest zrobienie uprzedniej rezerwacji bezpośrednio u obsługi boi (tel. +33 6 79 30 12 22, VHF: 09). Rezerwacja przez stronę internetową nie funkcjonowała w czerwcu 2022: https://www.mouillage-corse.com/_en/demande-resa.php
Strona podaje, że do dyspozycji gości jest 30 boi, ale w praktyce, dla tych większych nie jest ich więcej jak 20. Ograniczeniem jest długość jednostek (do 20m) i ich masa (do 30t). postawione one zostały na głębokości od 1,5 do 8 m. W czerwcu 2022 roku za katamaran Bali 4.8 zapłaciliśmy zaledwie 21 EUR za jedną dobę.

Zatoka Santa Giulia

Zatoka Santa Giulia

Zatoka Santa Giulia

Istnieje również możliwość nieodpłatnego stanięcia na kotwicy po środku zatoki. W tym przypadku pamiętajmy jednak, aby nie kotwiczyć bliżej jak przepisowe 300 m od brzegu. W praktyce kotwicowisko otoczone zostało dużymi żółtymi bojami wyznaczającymi nie przekraczalny dystans do brzegu. Kotwica dobrze trzyma, ale trzeba uważać na płycizny. Dodatkowo, dla zachowania bezpieczeństwa, wszelakie ukryte głazy w głębi zatoki oznaczono czerwonymi bojami. Jeżeli wybieracie się na brzeg swoim dingdy z silnikiem, to pamiętajcie, aby korzystać z korytarzy podejściowych, również oznaczonych, ale już mniejszymi, żółtymi bojami.

Zatoka Santa Giulia

Zatoka Santa Giulia

Łaknący widoków mogą wybrać się na poranną (ze względu na rosnące w ciągu dnia temperatury) wycieczkę pieszą na kamieniste wzniesienia od strony południowej zatoki. Łatwiejsza droga zaczyna się przy hotelu Moby Dick tutaj: https://goo.gl/maps/BrAGJCc5XFcbBvPQ8
Następnie należy drewnianym mostkiem przejść przez kanał łączący zatokę z laguną (zdarza się, że kanał wysycha) i dalej w otoczeniu górskiej roślinności, udać się ścieżką Ghjuncaghjola tutaj: https://goo.gl/maps/coZCsQNNrJiJiW4X7
pnąc się coraz stromiej i wyżej. Po drodze mijamy opuszczony dom z kamienia i dochodzimy do kilku szczytów, które już wspinaczkowo trzeba potraktować. Miejsce przypomina polskie Góry Stołowe ze Szczelińcem Wielkim włącznie. A to dzięki obłym formom skalnym, rzeźbionym wiekami przez przyrodę. Poza mocniejszymi butami, można zabrać ze sobą długie spodnie, które ograniczą liczbę potencjalnych zadrapań od krzaków. Całość wycieczki góra-dół tą samą drogą, przeciętnym tempem potrwa nie mniej jak 2 godziny. Poza radochą z samego chodzenia, widoki na obie strony warte są wysiłku, choć nie jest on już dla wszystkich, gdyż wymaga już nieco kondycji a w końcowej fazie również i sprawności. Choć słabo, to jednak droga oznaczona czerwonymi kropkami, a w wyższych partiach również „kamyczkowymi kopczykami” (zdaje się, że te ustawiane są już przez turystów). Możliwa jest również krótsza, aczkolwiek jeszcze stromsza i trudniejsza droga, która swój początek bierze od samej zatoki gdzie cumują jachty na bojach.

Zatoka Santa Giulia

Zatoka Santa Giulia

Zatoka Santa Giulia

Zatoka Santa Giulia

Zatoka Santa Giuli

Zatoka Santa Giulia

Jak zapomnicie o Bożym Świecie stojąc nie jedną dobę przy Santa Giulia i skończy Wam się woda, a opcja odsalarki nie jest dostępna (u nas akurat była chwilowa jej awaria), to nie kłopoczcie się. Po uzgodnieniu z obsługą boi i w jej asyście, podpływacie do pływającego pomostu i dowoli tankujecie wodę, o ile nie ma zbyt silnego wiatru. Koszt tankowania liczony jest na podstawie długości jachtu. Bez znaczenia czy tankujemy jacht 1-kałubowy, czy wielkokadłubowy. Bez znaczenia jest również to ile litrów tankujemy. W czerwcu 2022 zapłaciliśmy 2 EUR za każdy metr długości katamaranu Bali 4.8, a więc 2×15=30 EUR. Ponieważ w tej cenie jest „no limits”, to umyliśmy również pokład.

Zatoka Santa Giulia

Zatoka Santa Giulia

Ile Piana
W drodze z Santa Giulia polecam postój na kotwicy przy wyspie Ile Piana. Kąpiel w wodzie przy długiej, piaskowej łasze + plażowanie.

Wyspa Ile Piana

Wyspa Ile Piana

Wyspa Ile Piana

Wyspa Ile Piana

Wyspa Ile Piana

Wyspa Ile Piana

Bonifacio
To kolejny przystanek na naszej trasie.
Jeszcze przed wpłynięciem do portu wielkie wrażenie robią klify Bonifacio oglądane z wody.

Klify w Bonifacio

Klify w Bonifacio

Postój w marinie w Bonifacio. Zwiedzanie miasta, wejście na zamek. Możliwa wycieczka krajoznawcza nad klifami z widokiem na morze.

Bonifacio

Bonifacio

Bonifacio

Bonifacio

W dniu 27.06.2022 za postój (+ prąd) katamaranu Bali 4.8 zapłaciliśmy jeszcze „lowseazonowo” 197 EUR.
Rezerwację miejsc możecie zrobić poprzez: https://www.resaportcorse.com/
oczekując potwierdzenia na swoim koncie, a jak robicie rezerwację w dniu kiedy chcecie wpłynąć, to sugeruję dzwonić do recepcji +33 4 9573 1007 i przyśpieszać decyzję o elektronicznym potwierdzeniu Waszej rezerwacji (lub nie).
Jeżeli zabraknie dla Was miejsca w marinie, to już bez rezerwacji (a więc na żywioł), wchodząc do „kanionu” Bonifacio, po lewej stronie, zaraz przed pierwszymi zabudowaniami portowymi, możecie zacumować w zatoce Cala Di a Catena, rufą do skał, wykorzystując istniejące mooringi lub kotwicę. Pontonowa obsługa portu (VHF 09) jest zwykle tak zajęta portem, że raczej nie pomoże Wam z zacumowaniu, a dostęp do skał niełatwy bywa.
Opłata jest stała, niezależna od jachtu i miesiąca i wynosi 50 EUR za nocleg.

Zatoka Cala Di a Catena

Zatoka Cala Di a Catena

Bonifacio

Lavezzi
Postój na lunch przy francuskiej wyspie Lavezzi? Czemu nie!
Lavezzi jest dzika i bezludna. Zachwyca krystalicznie czystą wodą i białymi plażami. To chyba najpiękniejsze miejsce, jakie podczas rejsu udało nam się odwiedzić, w sezonie jest niezwykle popularne. Prawie cała wyspa jest rezerwatem przyrody i miejscem lęgowym wielu gatunków ptaków. Warto wybrać się na spacer do latarni morskiej.

Wyspa Lavezzi

Wyspa Lavezzi

Wyspa Lavezzi

Lavezzi to jedno z moich ulubionych miejsc na akwenie pomiędzy Sardynią i Korsyką. Wraz z Cavallo i innymi mniejszymi wysepkami, tworzą francuski archipelag chyba jednak mniej oblegany niż La Maddalena. To zakątek inny od wszystkich, gdzie pozostawiona sama sobie, surowa morzem i wiatrem natura, pokazała przez wieki co potrafi, pozostawiając liczne, obłe formy skalne, wciśnięte jedna w drugą, rzucone tu i tam w majestatycznym nieładzie, rozdzielając od siebie liczne, piaszczysto-turkusowe zatoki.

Wyspa Lavezzi

Wyspa Lavezzi

Co ciekawe, choć to park przyrody, nie nakazuje się tu stawania na bojach i nie ma ograniczeń związanych np. z postojem na noc na kotwicy. Boje służą do cumowania licznie wpływających tu w sezonie letnim statków i stateczków turystycznych, RiBów, motorówek, które do zachodu słońca opuszczają Lavezzi. Dlatego, aby uniknąć tłumów, najkorzystniej jest przypływać do Lavezzi właśnie niedługo przed zachodem słońca (za Korsyką) i wypłynąć nazajutrz przed południem, zanim turystyczne towarzystwo „najedzie” tłumnie.

Wyspa Lavezzi

Wyspa Lavezzi

Wyspa Lavezzi

Po Lavezzi można pochodzić wyznaczonymi ścieżkami, docierając do kolejnych postrzępionych zatoczek, małych, dzikich plaż, zabudowań takich jak cmentarze, czy latarnia morska (ostatnia prosta do nich została odcięta dla turystów). Kąpiele w krystalicznej wodzie pełnej ryb należą do jednych z bardziej udanych.

Wyspa Lavezzi

I choć niezmiennie Lavezzi zachwyca turkusową wodą i piaszczystymi  plażami, to również związana jest z tym miejscem następująca tragedia. W dniu 14 lutego 1855 r. z portu w Tulonie wypłynęła francuska fregata „La Semillante” (długość 54 metrów, szerokość 14 metrów) pod dowództwem kapitana Jugana. Na pokładzie znajdowało się, jak podają źródła, 301 członków załogi oraz 393 żołnierzy. Okręt płynął w kierunku Konstantynopola, jako wsparcie wojska francuskiego w wojnie krymskiej, aby zapewnić siłom francuskim żywność, posiłki dla wojsk i sprzęt do prowadzenia wojny z Rosją. W nocy z 15 na 16 lutego 1855, w okolicach miasta Bonifacio (południe Korsyki), „La Semillante” napotkała szalejącą burzę i okręt utonął. Nikomu z załogi nie udało się przeżyć katastrofy. 560 ciał wyrzuconych przez morze zostało pochowanych na wyspie na dwóch cmentarzach Acharino na zachodzie i Furcone na wschodzie Lavezzi. Wśród nich zidentyfikowano ciało kapitana, ale reszty ciał nigdy nie odnaleziono.
O tragedii tej przypomina nam dzisiaj, widoczny z kotwicowiska, pamiątkowy pomnik w kształcie piramidy na jednym ze szczytów Lavezzi.

Wyspa Lavezzi

Wyspa Lavezzi

Wyspa Lavezzi

Razzoli
Nocleg na kotwicy przy lagunie Porto Madonna na wyspie Razzoli.
Wyspa Razzoli razem z Budelli i Santa Maria tworzą przepiękną bardzo płytką lagunę Porto Madonna. Można wpłynąć do niej od zachodu (nie wpływać od południa, głębokość 1,5 m!) uważając jednocześnie na podwodne skały. W ostatnim czasie pojawiły się obostrzenia dotyczące żeglowania i kotwiczenia w tym rejonie, dlatego należy unikać obszarów zaznaczonych na mapie.

Budelli
Postój na boi przy Spiaggia Rosa na włoskiej wyspie Budelli. Wyspa Budelli jest prywatna. Nie wolno na nią schodzić ani też kotwiczyć bliżej niż 100 metrów od brzegu. Dotyczy to szczególnie słynnej Różowej Plaży jak również Cala del Cavaliere.

Spiaggia del Cavaliere


Wyspa jest często nadzorowana przez straż parku La Maddalena. Żeglarze mogą ją podziwiać z oddali cumując do jednej z 70 boi ustawionych przy jej wschodnim brzegu.

La Maddalena

Na południowo-wschodniej stronie wyspy znajduje się wyjątkowa plaża „Spiaggia Rosa” (Różowa Plaża), jedna z najpiękniejszych plaż w rejonie Morza Śródziemnego. Swój kolor zawdzięcza mikroskopijnym fragmentom korali i muszli, które wyrzucane przez morze na brzeg sprawiają, że piasek nabiera różowego blasku i pięknie kontrastuje z granitowymi skałami. Miejsce to zasłynęło jako scenografia filmu Michelangelo Antonioniego z 1964 roku pt: „Czerwona pustynia”

Nocleg w marinie La Maddalena  na wyspie La Maddalena.

Inne miejsca warte uwagi:

Cannigione
Północna część miasteczka Cannigione jest bardziej restauracyjna i rozrywkowa. Tu również zrobicie zaopatrzenie na jacht. Południe jest bardziej zielone, parkowe i willowe. Jeżeli nie chcecie wpływać do mariny, to zarówno po jej południowej, jak i po północnej stronie (tę bardziej polecam), możecie stanąć na kotwicy. Najbliżej położony publiczny pomost dla dinghy (raczej jest to forma kamiennego falochronu) znajduje się przy plaży miejskiej na północ od portu. Z dinghy można tu wyjść po schodach do góry.
Zacumujecie również zaraz na prawo od mariny, ale tu małe drewniane pomosty są prywatne i w ciągu dnia będziecie poproszeni o nie korzystanie z nich, a wtedy trzeba przenieść się na małą „plażyczkę” po ich prawej stronie. Oczywiście można również wpłynąć pontonem do mariny.

Wjazd do Cannigione od strony północnej

Spiaggia di Cannigione

Kotwicowisko po północnej stronie Cannigione. Ten centralnie kotwiczący katamaran za plażą jest „nasz”

Willowe, zielone „przedmieścia” Cannigione

Generalnie na obszarze całego Golfo di Arzachena kotwiczy wiele jachtów, w tym również te większe. Przy silnym północnym wietrze, pobliską, ładną alternatywą dla kotwicowiska przy Cannigione jest „Tre Monti”, zlokalizowane w w północno-wschodniej części Golfo di Arzachena. Otoczenie plaż, form kamiennych, pielęgnowanych obszarów zielonych no i trzech „monti” ściąga tu wiele jachtów.

Kotwicowisko przy Tre Monti

Kotwicowisko przy Tre Monti

Port w Cannigione nie należy do najładniejszych. Głębokości w marinie są rzędu max 4 m, a woda mętna (na pobliskim końcu zatoki jest delta rzeki niosącej muł i piasek).
W porcie jest kilka „marinowych stref wpływów” i jedna firma czarterowa – ALADAR SAIL CRUISE By Private Travel SA. Na nocleg skorzystaliśmy z pomostu należącego do: Pontile Dei Fiori, Porto di Cannigione
+39 789 892088
+39 338 8070532
pontiledeifiori@liberto.it
Szefowa pracuje na każdym stanowisku: obsługuje telefon marinowy, załatwia formalności z klientami w recepcji, pływa dinghy, obiera/podaje mooringi i cumy. Od czasu do czasu pomaga jej młodszy marinowy. Ten lepiej mówi po angielsku niż szefowa i (chyba) jej partner, który również się tam kręci. Pani szefowa nie tryska ochotą do pomocy klientom i odnosisz wrażenie, że obsługuje Cię na zasadzie „płać i s…” znaczy „pay and go”. Negocjuje się nawet to, czy można wjechać na pomost wózkiem z napojami.

Znacznie przyjemniejsza w obsłudze (w tym również w języku angielskim) jest zarówno recepcja, jak i obsługa na pomoście mariny SARDAMAR – to na prawo od wejścia za falochronem.
+39 789 88422
coop.sardamar@tiscali.it
Za katamaran Dufour 48 na przełomie maja i czerwca 2024 za jeden nocleg zapłaciliśmy tu 200 EUR.

Marina Pontile Dei Fiori

Marina Pontile Dei Fiori

Marina Pontile Dei Fiori

Marina Pontile Dei Fiori

Mooringowy w Marinie SARDAMAR jest bardzo uczynny

Widok na Golfo di Arzechena – marina Cannigione i rozlewisko ujścia rzeki Riu di San Giovanni

W lipcu 2022 za postój katamaranu Bali 4.8 zapłaciliśmy 323 EUR. Woda, prąd i toalety oddalone około 150 metrów od pirsu nie tłumaczą jednak tej ceny. Choć jachtów w kolejce nie było, to nie było też rozmowy o jakimkolwiek bezpłatnym przedłużeniu naszego postoju. Za każdą dodatkową godzinę skasowano nas z góry po 10 EUR i choć mieliśmy cumować do godz. 14:00, to staliśmy do 15:00. Akurat przerwa kończy się o godz. 15:00, więc zdążyliśmy wypłynąć bez tłumaczenia się. Tu „lunch time”, to rzecz święta. Choć miejsca wolne były, to z kolei wpłynięcie do mariny przed godz. 15:00 nie było możliwe. Podobnie nie mogłem wpłynąć jachtem po godz. 20:00, kiedy usługa już skończyła pracę. Dla porównania, w Porto Ottiolu o godz. 20:30 w marinie pomagał nam stróż, podając mooringi, bo marinero skończyli pracę o godz. 20:00, ale nie było problemu z wpłynięciem o późniejszej porze.

W porcie Cannigione możecie również zatankować paliwo. Zważywszy, że jest tu tylko jedna firma czarterowa, należy przypuszczać, że w sezonie, w piątki po południu nie będzie tu kolejek.

Stacja paliw przy marinie Cannigione (cumowanie na zewnątrz mariny)

Zakamarki Cannigione

Zakamarki Cannigione

Zakamarki Cannigione

Zakamarki Cannigione

Sprawdzone polecenia knajpowe:
Na śniadanie w The Square Cannigione
Pizza w Pizzeria da Serafino e Giovanni
Kolacja w Ristorante Bar La Zattera

I jeszcze informacja dla spacerowiczów lub biegaczy. W odległości około 3 km od portu Cannigone na półwyspie zorganizowano rozległy, dobrze zorganizowany kemping Centro Vacanze Resort pełen rodzimych włoskich i przyjezdnych turystów (głównie z Niemiec), po którym warto przespacerować się, choćby z powody widoków na morze, szczególnie z „półkowych, premium view” parceli na zboczu góry dla przyczep i kamperów (jak one tam wjechały i nie spadły, to nie wiem).

Wjazd do Centro Vacanze Resort

Baia Santa Reparata
Po obu stronach Capo Testa, na mapach zaznaczone zostały dwie zatoki: od strony północnej – Baia Santa Reparata, a od strony południowej – La Colba. Ta pierwsza daje lepsze osłonięcie od przeważających zachodnich wiatrów. Poza tym, choć wprawdzie nie „naj”, ale jest również ładniejsza od La Colba.

Plaża Spiaggia Zia Culumba przy Baia Santa Reparata

W sezonie letnim parkingi wraz z drogą dojazdową do Capo Testa są zapchane samochodami z turystami, którzy lgną do plaż po obu stronach grobli. Większa, bardziej zatłoczona plaża leży od zatoki La Colba. I bardzo dobrze, bo żeglarze kotwiczący chętniej w okolicach plaży Spiaggia Zia Culumba (tutaj: https://goo.gl/maps/uZASbLUU8BWL1Tyz8) w Baia Santa Reparata mają większy spokój.

Tylko nieliczni z turystów docierają do północno-zachodniego krańca Capo Testa – kamiennego parku pełnego naturalnych, pięknych form skalnych, a także wciśniętych między głazy zatoczek. Te dostępne są z dinghy lub z lądu – z małym trudem, czyli już nie dla wszystkich. Najwyższymi punktami Capo Testa jest stara i nowa latarnia morska (obie nieczynne).

Capo Testa – park z latarniami morskimi

Capo Testa – park z latarniami morskimi

Capo Testa – park z latarniami morskimi

Capo Testa – park z latarniami morskimi

Capo Testa – park z latarniami morskimi

„Chrońcie tę dolinę Bracia i Siostry dla naszych dzieci i wnuków”.
W trakcie eksploracji południowo-zachodniej części półwyspu, dotarliśmy również do doliny bezdomnych. Przy jej wejściu widnieją tablice informacyjne. Czytamy tu, że bezdomni serdecznie witają przybyłych w swojej dolinie, o którą sami dbają i serdecznie zapraszają na gościnę, w tym na zachód słońca. Jednocześnie proszą o pozostawienie małego datku lub jedzenia.

W głębi, wspomniani bezdomni koczują po skałami i w jamach skalnych, wzniecając od czasu do czasu ogniska, celem przygotowania posiłków. Miejsce jakby nie z tej Planety, ale prawdziwe.

Dolina Bezdomnych na Capo Testa

Dolina Bezdomnych na Capo Testa

Dolina Bezdomnych na Capo Testa

Dolina Bezdomnych na Capo Testa

Dolina Bezdomnych na Capo Testa

Canettu
Canettu to jedno z tych wspaniałych, mniej rozpropagowanych miejsc, gdzie nie docierają turyści z lądu. Turkusowe kotwicowisko pozwala na dość bliskie stanięcie jachtem. Dwie małe, piaszczyste plażyczki do wyboru, wciśnięte pomiędzy głazy. Jak nie najedzie tu „horda day tripperów”, to Canettu jawi się jako idealne miejsce na „1 to 1”.

Canettu

Canettu

Canettu

 

Przydatne linki:
Mapa z trasą
La_Maddalena_dodatkowe informacje
Informacje o wydawaniu pozwoleń do Parku La Maddalena
Zakup biletów on-line do Parku La Maddalena
Przykład wydanego pozwolenia na jeden dzień w Parku La Maddalena

Jeżeli masz ochotę sprawdzić tę trasę lub zaplanować sobie wakacje na jachcie w innym miejscu zajrzyj na stronę naszej wyszukiwarki jachtów, aby zarezerwować idealny dla siebie jacht lub zadzwoń 22 243 09 00.

Przeczytaj również:
Korsykańskie plaże: od Bonifacio do Ajaccio
Szlakiem plaż wschodniego wybrzeża Sardynii od Olbii do Cagliari

 

Pro-Skippers Group Sp. z o.o.

ul. Płochocińska 140 A
03-044 Warszawa

+48 22 243 09 00
info@pro-skippers.com

www.pro-skippers.com