Instruktor, szkoleniowiec to zazwyczaj pierwsza osoba, z którą stykacie się na początku swojej żeglarskiej przygody, jak również na późniejszym etapie, gdy podnosicie swoje umiejętności. Dlatego niezmiernie ważne jest to, kto jest tą osobą, jej doświadczenie oraz sposób przekazywania wiedzy. Wybierając instruktorów na nasze szkolenia zawsze przykładamy do tego niezwykłą uwagę. Po prostu chcemy, abyście mogli uczyć się od najlepszych.

Żegluje, szkoli, maluje – to nie kto inny jak Pani instruktor i egzaminator – Kamila Orlańska.
Nasza współpraca z Kamilą trwa od początku istnienia firmy, czyli od 11 lat. Początkowo prowadziła szkolenia na Zalewie Zegrzyńskim, a wraz z rozszerzającą się działalnością na akweny morskie, zakres szkoleniowy Kamili również się zwiększył. Dziś nie sposób policzyć ile szkoleń i egzaminów przeprowadziła już dla nas.


Z żeglarstwem związana jest od dziecka. Była to forma spędzania czasu z rodzicami, także można powiedzieć, że miłość do żagli ma w genach.

Kamila swoje pierwsze żeglarskie kroki stawiała na obozach w Augustowie i Solinie. A potem popłynęła już z wiatrem. Zawarte znajomości dały jej możliwość nawiązania współpracy jako instruktor żeglarstwa. Wtedy przeniosła się na bardziej „oczywiste” akweny, czyli Wielkie Jeziora Mazurskie i Zalew Zegrzyński (gdzie szkoli do dziś). Naturalnym dalszym krokiem było morze, w pierwszy rejs popłynęła w 2000 roku. Po zebraniu wymaganego stażu zdobyła uprawnienia jachtowego sternika morskiego. Rok 2021 przyniósł jej stopień kapitana jachtowego.

Kamila szkoli na morzu i na śródlądziu. Twierdzi, że nie ma rzeczy, której nie lubi w pracy instruktorki. Podkreśla natomiast, że najważniejszy w tej pracy jest bliski kontakt z ludźmi i to ceni sobie najbardziej.

Pytana, czy woli pływać na morzu, czy po słodkich wodach nie umie jednoznacznie odpowiedzieć. Na śródlądziu jest według Kamili bardziej towarzysko, z kolei morze lubi za długie przeloty i brak konieczności częstego zawijania do portów.

Żeglarstwo nie jest jej jedyną pasją. Kamila od zawsze rysowała. Kilka lat temu zamieniła kartkę na płótno, a kredki i ołówki na farby i zaczęła malować obrazy. Jak podkreśla, nie maluje morza i jachtów. Co więcej, Kamila ma już za sobą cztery transakcje handlowe na tym gruncie. Pierwsza była zupełnie przypadkowa. Kiedyś przewożąc swoje obrazy samochodem, podwoziła koleżankę, która tak zachwyciła się tymi dziełami, że kupiła od razu dwa.

Poza tym Kamila w 2021 skończyła studia na kierunku arteterapia i prowadzi zajęcia o charakterze edukacyjno-żeglarskim, głównie z dziećmi i młodzieżą.

Poznajcie opinie kursantów:
„Kamila Orlańska jest charyzmatyczną osobą o dużym autorytecie, dzięki czemu łatwo i przyjemnie jest być jej podkomendnym. Jej wiedza i doświadczenie w prosty i naturalny sposób przekładają się na decyzje, które załoga przyjmuje jak swoje. Kamila daje każdemu poczucie niezależności, jednocześnie prowadząc kursowy rejs w całej jego komplikacji niezachwianie pewną ręką. Daje też poczucie bezpieczeństwa: pewność, że nas uratuje, jak sami nie damy rady, ale też poczucie mocy: szkolenia przez nią prowadzone pozwalają na rozsądne przewidywanie, że najprawdopodobniej damy sobie radę. Kamila jest bowiem niesamowicie efektywnym instruktorem. Nadaje swoim kursom taką intensywność, że w ciągu kilku dni poziom kompetencji kursantów rośnie w stopniu wcześniej dla nich niewyobrażalnym.
Przy tym wszystkim Kamila jest przesympatycznym kompanem, integrującym jachtową społeczność. Sprawia, że rejs szkoleniowy jest zarazem fajerwerkiem towarzyskim, przyjemnością, do której wraca się we wspomnieniach przez wiele miesięcy. Morskie opowieści w jej wykonaniu nie mają sobie równych.
Myślę, że każdy z jej kursantów, kiedy później prowadzi własne rejsy, zmagając się z różnymi problemami, czy to natury żeglarskiej, czy społecznej, niejeden raz myśli sobie w duchu, że chciałby być takim kapitanem, jak Kamila. Kamila należy do tych instruktorów, którzy przekazują nie tylko wiedzę. Pokazują też pewien wzorzec żeglarskiej osobowości.” – Mieszko, kurs Jachtowego sternika morskiego, Gdańsk 2021

“Kurs na Jachtowego Sternika Morskiego okazał się wspaniałą przygodą. Uwielbiamy naszą instruktorkę Kamilę Orlańską za spokój i profesjonalizm. Kamila posiada niesamowitą umiejętność edukacyjną. Wszystko przy Niej staje się wykonalne” – Barbara i Maciej, kurs Jachtowego sternika morskiego, Gdańsk 2022

Tydzień szkolenia prowadzonego przez Kamilę (a na kilku rejsach szkoleniowych byłem, więc mam porównanie) to na pewno bardzo dobrze zainwestowany czas i pieniądze, a to wszystko w przyjaznej i fajnej atmosferze. Każdy, nawet ten słabiej sobie radzący spotkał cierpliwość i chęć nauczenia, motywowanie a nie połajanki, czy podśmiewywania (zdarzają się takowe). Dużo zajęć praktycznych, popartych fachowym omówieniem i pokazaniem manewrów. Nie przypominam sobie, by jakiś się nie udał, o co nietrudno przecież.
W części „wypoczynkowej” było omawianie teorii i robienie zadań nawigacyjnych z tłumaczeniem. Słowem czas wykorzystany maksymalnie, czyli bardzo efektywnie.
Wszystko odbywało się w przyjaznej atmosferze i budowaniu klimatu, co nie było łatwym zadaniem. Wiadomo, różni ludzie się trafiają jeśli chodzi o poglądy, sposób bycia, wiek itp. Bardzo solidna i sympatyczna dziewczyna. Zdecydowanie godna polecenia. – Adam, kurs Jachtowego sternika morskiego, Gdańsk 2021

“Bardzo intensywny i wysoce efektywny kurs. Nie da się w żaden sposób przecenić profesjonalizmu pani Kamili, co w ogóle nie przeszkadzało jej być jednocześnie osobą cierpliwą i niesamowicie sympatyczną. Wielkie dzięki ode mnie i od Juniora Grzegorza!” – Wojciech, kurs Żeglarz jachtowy, Zalew Zegrzyński 2019

Spokój, profesjonalizm, cierpliwość, zrozumienie i otwartość to Kamila Orlańska. Taką ją poznałem w czasie prowadzonego przez nią szkolenia, gdy dodam do tego wszelkiego rodzaju wsparcie, włącznie z temperówka i gumką do wymazywania źle naniesionych kursów to chyba nie muszę więcej przekonywać, że warto wziąć udział w prowadzonym przez nią szkoleniu.” – Piotr, kurs Jachtowego sternika morskiego, Gdańsk 2021

Kurs na sternika morskiego był moim pierwszym wyjściem w morze po ponad 8 letniej przerwie. Dodatkowo był to pierwszy raz na jachcie turystycznym, wcześniej pływałem na STS Fryderyku Chopinie. Stresu przez kursem było sporo. Powrót na morze po dłuższej przerwie, do tego wyjazd do zupełnie obcych osób. Jednak już od początku, po przywitaniu przez Kamilę czułem się uspokojony. Super wprowadzenie na jacht z wytłumaczeniem działania oprzyrządowania jak i wszelkich środków ratunkowych. Na wodzie – jako instruktor – Kamila jest bardzo spokojna i wyrozumiała, działa jako dobry duch sternika. Zawsze siedzi zaraz obok i zamiast wydawać głośne polecenia, cicho szepcze cenne i pożyteczne rady słyszalne jedynie dla sternika. To dzięki niej udało mi się zostać sternikiem.
Po tak dobrym wprowadzeniu w żeglarstwo po Morzu Bałtyckim już pół roku później – w listopadzie – znów pojawiłem się na morzu i nawet przypadkowo udało mi się spotkać Kamilę na Helu. Teraz pozostaje mi zrobić jeszcze operatora SRC, wziąć udział w kilku rejsach jako załogant i wtedy na pewno podejmę się samodzielnego prowadzeniu rejsu, a to wszystko dzięki Kamili.
” – Dariusz, kurs Jachtowego sternika morskiego, Gdańsk 2021


A co Kamila pisze sama o sobie?
Szkolę ludzi na różnym poziomie wiedzy i umiejętności. Do każdego staram się podejść w sposób indywidualny, dlatego program szkoleniowy zawsze dostosowuję do potrzeb załogi.
Rejsy, które prowadzę mają raczej charakter szkoleniowo-manewrowy, nie rekreacyjny, choć i takie się zdarzają. 
Cieszę się, że żeglarstwo nie jest elitarnym sportem dla wybranych zawodników, ale przede wszystkim pasją, która może wpłynąć i znacząco odmienić styl życia w każdym wieku i o każdej porze, bo żeglować można zacząć zawsze!
Na jachcie najbardziej lubię śniadania na 8 😉


Wybrane szkolenia i rejsy prowadzone przez Kamilę w Pro-skippers:
Żeglarz jachtowy – Zalew Zegrzyński – tutaj>>
Jachtowy sternik morski – Gdańsk – tutaj>>
Szkolenie manewrowe – Gdynia – tutaj>>
Rejs po Zatoce Gdańskiej – tutaj>>
Sternik motorowodny tutaj>>

 

Pro-Skippers Group Sp. z o.o.

ul. Płochocińska 140 A
03-044 Warszawa

+48 22 243 09 00
info@pro-skippers.com

www.pro-skippers.com