Na co dzień pamiętamy o bezpieczeństwie, ale na wakacjach? Ubezpieczenie jachtu, to coś o czym zazwyczaj wiemy, a  ubezpieczenie skippera? Każdy dobry żeglarz pamięta, że chociaż woda dostarcza wiele satysfakcji, to bywa też niebezpieczna. Skipperze zadbaj o siebie! Dla niektórych ubezpieczenia nie są prostą sprawą. Co? Jak? Gdzie? Kiedy? Takie pytania spędzają sen z powiek. Już teraz nie musisz się głowić jak to zrobić, my opowiemy Ci o wszystkim! Zapraszamy do lektury.

W imieniu naszego Partnera – PANTAENIUS GmbH, zapraszamy do zapoznania się z ofertą na:
1. Roczne OC skippera prywatne lub komercyjne – tutaj>>
2. Różne ubezpieczenia na jeden czarter, w tym ubezpieczenie kaucji, OC skippera niekomercyjnego, odwołanie czarteru, zdrowotne itp. (należy wybrać opcję „Get your charter insurance”) – tutaj>>

Poniżej znajdziecie odpowiedzi na pytania dotyczące ubezpieczenia OC skippera. Na większość z nich, odpowiedzi udzieliła Pani Maja Borkowska z firmy ubezpieczeniowej Pantaenius – naszego Partnera.

1.Jak w ogóle działa OC skippera w Pantaenius?
Działa wtedy gdy:
-nie jesteś właścicielem łódki, tylko pływasz na cudzych jednostkach,
-ubezpieczenie OC łodzi nie pokryje skutków wyrządzonej innym szkody lub gdy go wcale nie ma (OC skippera ma charakter uzupełniający – gdy prowadzoną łódką wyrządzisz szkodę, najpierw zgłaszasz ją do armatora).
-szkoda jest wyrządzona INNEJ jednostce, marinie lub członkowi załogi (czyli „osobie trzeciej”), a nie łodzi, którą prowadzisz. Od tej zasady jest jeden bardzo rzadki wyjątek, tak rzadki, jakby go nie było – potwierdzone urzędowo „rażące niedbalstwo”.
-szkoda wydarzy się kiedy dowodzisz jachtem, w tym także wtedy, gdy nie stoisz osobiście za sterem, bo oddałeś go tymczasowo załogantowi. Czyli załoga jest współubezpieczona.
ochrona obejmuje również użytkowanie sprzętów przeznaczonych do uprawiania sportów wodnych, które przynależą do jachtu jak i do łodzi pomocniczych.
-chroni skippera przed ewentualnymi roszczeniami czarterodawcy, które mogą powstać w związku z tym, że doszło do szkody i czarterodawca nie może zrealizować przyszłych czarterów (max. kwota odpowiedzialności to 20 tys. EUR).

2.Jakie są wyłączenia w ubezpieczeniu OC skippera?
Ubezpieczenie nie obejmuje szkód, które powstaną w prowadzonym przez skippera jachcie, wyłączone są również szkody, jeżeli osoba odpowiedzialna za szkodę nie posiada odpowiednich uprawnień do dowodzenia danym jachtem lub gdy bierze udział w wyścigach łodzi motorowych, które mają na celu osiąganie maksimum prędkości.
Katalog wyłączeń znajduje się w warunkach ubezpieczenia.

3.Jakie polisy oferujecie?
Oferujemy:
-polisy dla skipperów pływających prywatnie z rodziną/znajomymi oraz dla skipperów komercyjnych, czyli pływających z obcymi/pobierających za to wynagrodzenie. Warunki są te same, płacicie po prostu wyższą składkę.
-sumy gwarancyjne wysokie na 6 mln EUR lub jeszcze wyższe na 10 mln EUR. Jednak nie radzimy taranować superjachtów J
-akwen „CAŁY ŚWIAT z wyłączeniem wód USA”. Nie oferujemy mniejszego akwenu. Przy ochronie rozszerzonej na wody USA zapłacicie podwójną składkę.
-tylko całoroczne polisy wznawiane są automatycznie, OC skippera na jeden rejs znajdziecie tylko w naszych nieco bardziej rozbudowanych pakietach czarterowych.

4.Przez jaki okres obowiązuje OC Skippera ?
To ubezpieczenie ma charakter pomocniczy – jego zadaniem jest uchronić Skippera jachtu, czyli osobę ubezpieczoną, przed konsekwencjami wypadku, gdy z jakiegokolwiek powodu, OC lub Casco jachtu kierowanego przez ubezpieczonego Skippera lub OC osób trzecich zaangażowanych w zdarzenie nie pokryje szkody.
Długość trwania ochrony ubezpieczeniowej OC Skippera zależy od produktu ubezpieczeniowego, na jaki się zdecydujemy:
-gdy wykupimy OC Skippera samodzielnie, niezależnie czy na użytek prywatny czy komercyjny, polisa obowiązuje przez rok od momentu jej zawarcia. Jest ona automatycznie przedłużana po terminie wygaśnięcia, lecz podlega anulowaniu, gdy wpłata za kolejny rok ochrony ubezpieczeniowej nie została odnotowana;
-gdy wykupimy jeden z Pakietów Czarterowych, OC Skippera obowiązuje tylko podczas tego danego rejsu, na który Pakiet Czarterowy został wykupiony.
Te same ubezpieczenie chroni Skippera przez różny okres, w zależności od tego, czy zostało kupione osobno czy w Pakiecie Czarterowym. Więcej na stronie www

5.Czy istnieje pakiet w którym wraz z OC skippera będę mieć zawarte ubezpieczenie kaucji na jachtach na których pływam z klientami jako skipper? Jakieś ograniczenia, warunki do takiego ubezpieczenia?
Nie ma pakietu łączącego OC skippera i ubezpieczenia kaucji. Mamy natomiast polisy dla Skipperów zawodowych – opłaca się wyższą składkę i otrzymuje polisę komercyjną – warunki pozostają te same (co w prywatnej polisie), ale są rozszerzone na pływanie komercyjne. Ochrona działa także „w dół” czyli na rejsach prywatnych.

6.Czy mógłbym dowiedzieć się zatem więcej szczegółów o OC skippera? 

Podstawowe informacje o Ubezpieczeniu OC Skippera:
Okres ubezpieczenia: Po zawarciu ubezpieczenia jest ono ważne przed jeden rok i zostaje wznowione automatycznie. Umowę można wypowiedzieć pisemnie, z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia.
Akwen żeglugi: Cały Świat z wyłączeniem wód USA.* Podwójna składka ubezpieczenia przy ochronie rozszerzonej na wody USA.
Najważniejsze cechy ubezpieczenia:
-Wysokie sumy gwarancyjne
-Polisa zapewnia ochronę dla skippera oraz załogi
-Utrata następnych czarterów ubezpieczona do 20.000 EUR
-Wpłata kaucji w przypadku aresztowania jachtu do 100.000 EUR
Dodatkowe informacje o ubezpieczeniu OC Skippera:

  • Ubezpieczenie nie zastępuje ubezpieczenia kaucji. Posiadamy osobne ubezpieczenie obejmujące utratę kaucji złożonej w firmie czarterowej
  • Ubezpieczenie nie dotyczy szkód w prowadzonym jachcie, a także na własnej jednostce

Do oferty dołączono Ogólne Warunki Ubezpieczenia OC Skippera.
Składki roczne ubezpieczeń OC Skippera wyglądają następująco:

Suma gwarancyjna Użytek prywatny Użytek zawodowy
długość jachtu <17m długość jachtu >17m długość jachtu <17m długość jachtu >17m
6 mln EUR 84,03€ 126,05€ 247,90€ 823,53€
10 mln EUR 121,85€ 151,26€ 369,75€ 1239,50€

7.Jak mam to zrobić krok po kroku?
OC Skippera i inne polisy dla osób pływających na cudzych łódkach można kupić
TYLKO ONLINE
Na dole strony zawsze znajdziecie szczegółowe warunki do pobrania. Koniecznie przeczytajcie warunki ZANIM kupicie ubezpieczenie!

Zawarcie ubezpieczenia online:
Należy utworzyć konto klienta w profilu Pantaenius.de
Mając już założone konto na swój adres e-mail i znając hasło do konta Pantaenius można rozpocząć proces zakupu zaczynając od strony internetowej.
Zalecane jest korzystanie z wyszukiwarki Chrome.
Na stronie proszę wybrać preferowaną opcję ubezpieczenia i kliknąć przycisk „Purchase” pod tabelą.
Następnie należy wypełnić i sprawdzić FORMULARZ WNIOSKU UBEZPIECZENIOWEGO:
– kraj zamieszkania właściciela polisy
– wybrane ubezpieczenie (PRODUCT)
– data rozpoczęcia ochrony,
– dane skippera (nazwisko, imię, data urodzenia),
– adres e-mail właściciela polisy (po wpisaniu maila pojawi się dodatkowe okno do wpisania hasła i przycisk do zalogowania
– dane właściciela wczytają się automatycznie z konta – proszę sprawdzić ich poprawność.
Na stronie z podsumowaniem należy w punkcie 3 wybrać opcję płatności BANK TRANSFER.
Zaznaczając puste pola w sekcji 4 na dole strony potwierdzić:

  1. znajomość warunków ubezpieczenia,
  2. zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
    Ostatecznie proszę potwierdzić chęć zawarcia ubezpieczenia klikając przycisk „ORDER NOW WITH COSTS”.

Polisa pojawia się na koncie klienta w zakładce „My contracts”.8.A co z płatnością?
DOKONANIE PŁATNOŚCI ZA POLISĘ:
Opłacenie składki za polisę za pomocą karty kredytowej lub przelewem, zgodnie z danymi podanymi na fakturze (Invoice) do dnia rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej.
Istnieją dwie możliwości dokonania zapłaty za ubezpieczenie:

  1. płatność za nasze usługi, za pomocą karty kredytowej. Aby z niej skorzystać zapraszamy na stronę internetową. Aby rozpocząć proces płatności online należy wpisać w okienko numer referencyjny, który znajduje się pod numerem klienta w górnej części faktury (INVOICE) oraz Państwa adres e-mail.
  2. płatność przelewem do firmy Pantaenius w Hamburgu (dane do przelewu poniżej). W tytule przelewu należy wpisać numer referencyjny, który znajduje się pod numerem klienta w górnej części faktury (INVOICE).

9. Na mojej polisie do przełużenia OC skippera mam warunki:
Skipper Third Party Liability Insurance for Yachts up to a maximum of 17 metres in length, including commercial use.

Czy to prawda, że te same OWU są dla niezawodowego skippera? Czy rzeczywiście pływając jako skipper zawodowy (biorę za to wynagrodzenie, na co wskazują umowy, dokumenty) nie należy spodziewać się problemu z wypłatą ewentualnego odszkodowania z OC skippera zawodowego w sytuacji, gdy ubezpieczyciel widzi, że pobieram za takie pływanie wynagrodzenie?
OWU są te same z małym acz istotnym wyjątkiem i właśnie ten wyjątek robi różnicę. Jeśli nie opłaci się wyższej składki za polisę komercyjną, polisa niekomercyjna nie będzie w ogóle działać na rejsach komercyjnych, czyli wtedy, gdy pobiera się wynagrodzenie i pływa z obcymi ludźmi. Jest to wyraźnie napisane w wyłączeniach.
Chodzi o to, że ryzyko w działalności komercyjnej jest wyższe, więc wyższa jest składka – skipper komercyjny pływa częściej niż skipperzy prywatni i pływa z ludźmi, którzy oczekują od niego profesjonalizmu, więc są bardziej skłonni do egzekwowania odszkodowania za jego błędy. Cała reszta warunków jest taka sama.

10.To znaczy, że skipper możne się ubezpieczyć komercyjnie, ale kaucji komercyjnie nie da się ubezpieczyć?
Zgadza się. Ubezpieczenie kaucji działa tylko na rejsach niekomercyjnych. Najwyraźniej ubezpieczyciele (czyli firmy finansujące odszkodowania) nie chcą pokrywać takiego ryzyka.

11. Czy szkoda może być usunięta z polisy OC skippera zawodowego, skoro i tak za wszystko jest odpowiedzialny ?
Nie może, gdyż OC skippera działa tak jak OC samochodu tylko „na zewnątrz” czyli jeśli tym jachtem wyrządzi się szkodę osobom trzecim. Szkody na jachcie prowadzonym przez ubezpieczonego są wyłączone z wyjątkiem urzędowo potwierdzonego rażącego niedbalstwa.

12. Ubezpieczenie skippera działa tylko „na zewnątrz”, to jeżeli na jachcie, na skutek manewru skippera, kogoś uderzy bom i zrobi mu krzywdę, czy ewentualne roszczenia uczestnika, który założy skipperowi sprawę cywilna, będą pokryte z takiej polisy?
A jak nie założy takiej sprawy, to czy leczenie takiego uczestnika też można pokryć z polisy OC skippera?

To nie działa jak NNW z koszykiem świadczeń, ale jeżeli szkoda zostanie wyrządzona osobie trzeciej (nie rodzinie etc.) i będzie z winy skippera ( niekontrolowana rufa dla mnie jest takim przykładem) a ubezpieczenie OC jachtu nie zadziała (zawsze w takim wypadku powinno działać w pierwszej kolejności), to oprócz zadośćuczynienia, ubezpieczyciel powinien zwrócić poszkodowanemu koszty wynikłe z tytułu powstania tej szkody.  Poszkodowany powinien zwrócić się z roszczeniem do sprawcy i wykazać że szkoda, która powstała, ma związek z zawinionym zachowaniem skippera oraz określić i udokumentować wysokość zgłaszanego roszczenia.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Wam w podjęciu dobrych dla Was decyzji i rozwialiśmy większość wątpliwości.

Polecamy również artykuł „Na wszelki wypadek. Ubezpieczenia dla żeglarzy”

 

Pro-Skippers Group Sp. z o.o.

ul. Płochocińska 140 A
03-044 Warszawa

+48 22 243 09 00
info@pro-skippers.com

www.pro-skippers.com