Oddajemy w Wasze ręce nasz mini-poradnik dotyczący WAKACJI POD ŻAGLAMI. Znajdziecie w nim podpowiedzi, od czego zacząć oraz dalsze praktyczne informacje. Mamy nadzieję, że pomoże on w rozpoczęciu lub w dalszym rozwijaniu Waszej morskiej przygody.

1. Jak i kiedy się do tego zabrać?
Planowanie wakacji pod żaglami warto zacząć z co najmniej kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
Wielu z nas lubi mieć zaplanowany urlop z dużym wyprzedzeniem. To się dobrze składa, bo w przypadku żagli sprawdza się powiedzenie im wcześniej, tym lepiej. Wcześniejsze planowanie daje większą szansę na korzystniejsze ceny i możliwość przebierania w wielu ofertach.
Przeczytaj jak obniżyć koszty wyjazdu.


Europa

W basenie Morza Śródziemnego sprzedaż jachtów na nadchodzący rok rozpoczyna się już w połowie października roku poprzedzającego. Dla tego akwenu najkorzystniej jest więc rezerwować jachty nie później niż pół roku przed terminem naszych wakacji, a wręcz idealnie – zdążyć z rezerwacją do końca grudnia. Należy również wziąć pod uwagę ogólną zasadę, że jachty na Morzu Śródziemnym czarterowane są w zwyczajowych terminach od soboty godz. 17:00 do soboty godz. 09:00

Świat
W przypadku kierunków egzotycznych, jak Karaiby, Tajlandia, Seszele, Malediwy, Madagaskar, Polinezja Francuska, ale również bliższych nam wysp na Atlantyku, np. Kanarów, z uwagi na ograniczoną ofertę jachtów, rezerwację dobrze jest zawrzeć z rocznym wyprzedzeniem. Czyli podczas naszej zimy szukamy jachtów na kolejną zimę, bo właśnie wtedy przypada okres na egzotyczne żeglowanie. Poszukując jachtów kilka miesięcy przed planowanym czarterem, musimy liczyć się z bardzo ograniczoną ofertą. Terminy w krajach egzotycznych nie mają tak sztywnych ram czasowych jak w Europie, zarówno w zakresie początku, jak i końca okresu najmu.


2. Kiedy żeglować?

Tu ponownie wracamy do podziału świata czarterowego na Morze Śródziemne (jego najbardziej popularny przedstawiciel to Chorwacja nad Morzem Adriatyckim, za którym na liście popularności ustawia się jako druga Grecja z Morzem Egejskim i Jońskim) oraz wspomniana już egzotyka, a więc Ameryka Środkowa (Karaiby), Azja (Tajlandia), wschodnia i południowo-wschodnia Afryka (Malediwy, Seszele, Madagaskar), Oceania (Polinezja Francuska).

Europa
Sezon w basenie Morza Śródziemnego trwa od początków kwietnia do końca października, a jego szczyt przypada na połowę sierpnia.

Świat
Zaś w ciepłych krajach żeglujemy zwykle od początku listopada do końca marca. Największe natężenie turystyki żeglarskiej przypada tu na styczeń i luty, z apogeum w Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. Poza wymienionymi miesiącami sezon żeglarski na podanych akwenach trwa, ale z uwagi na statystycznie mniej sprzyjające żeglowaniu warunki pogodowe, jest on bardzo ograniczony w swojej ofercie czarterowej. Wielu armatorów w ogóle wtedy nie funkcjonuje lub jedynie w wąskim zakresie.

Co to znaczy „szczyt sezonu”?
Z jednej strony oznacza najbardziej stabilną, ciepłą (czasami upalną), niewymagającą żeglarsko pogodę (poza okresami deszczowymi i huraganowymi) w rejonach egzotycznych oraz najwyższą temperaturę i łagodne wiatry na Morzu Śródziemnym (choć anomalii pogodowych nie można wykluczyć). Z drugiej strony – najwyższe ceny za czarter jachtów, bilety lotnicze oraz duży ruch na akwenie i wypełnienie marin do ostatniego miejsca (dla wielu tego miejsca braknie już we wczesnej porze popołudniowej, a mnóstwo przykładów takiego stanu rzeczy odnajdziemy w Chorwacji i na hiszpańskich Balearach).


3. Gdzie się wybrać na wakacje pod żaglami?

Europa
Z uwagi na wiele czynników, takich jak stosunkowo bliska odległość, nieskomplikowany transport, nietrudny akwen, stabilna pogoda, naturalne piękno, mnogość dostępnych jachtów, marin i zaplecza turystycznego (długo by jeszcze można wymieniać)… prym wśród polskich turystów, wciąż i niezmiennie wiedzie Chorwacja. Kolejne popularne akweny to Grecja. Piękna historycznie i bezkresna żeglarsko, choć bez takiego zaplecza „marinowego” jak poprzedniczka, a potem Włochy (szczególnie Sardynia, Sycylia, Wyspy Liparyjskie). Dalej należałoby wymienić wyspiarskie zakątki Hiszpanii (Baleary, Kanary), Francji (Korsyka) i nadal niedocenianej Turcji.

Świat
Tu, nie tylko ze względu na atrakcyjność regionu, ale również kosztową stronę, pierwsze miejsce zajmują Karaiby (szczególnie obszar od Martyniki po Grenadyny) oraz Brytyjskie Wyspy Dziewicze czyli ang. BVI – British Virgin Islands, a potem Tajlandia z Malezją (od Phuket do Langkawi), choć z punktu widzenia kosztów (choćby przelotu z Polski), najtańsze będą raczej Wyspy Karaibskie (dla nas to już przedsionek żeglarskiej „egzotyki”). Przypomnijmy tu, że Martynika, podobnie zresztą jak Gwadelupa, to zamorskie kolonie Francji, a więc choć egzotyczna, to jednak jest to Unia Europejska z jej cywilizacyjnymi i formalnymi zaletami.


4. Na jakim jachcie spędzić wakacje?

Na wakacje pod żaglami rekomendujemy katamarany. Dlaczego? W skrócie rzecz ujmując dlatego, że to „żeglujący dom” lub „hotel na wodzie” albo rodzaj bardziej ekskluzywnego „samochodu kempingowego”… również na wodzie. Idealny do rodzinnego żeglowania, w tym również z maluchami (nawet roczniakami). W istocie stabilność („nie przechyla i nie buja”, a przynajmniej mniej), dostępna przestrzeń (w środku i na zewnątrz), komfort, a często również lepsze wyposażenie katamaranu żeglownego (większy ponton z większym silnikiem zaburtowym, klimatyzacja, generator prądu, odsalarka wody pitnej, więcej lodówek, expres do kawy, kostkarka do lodu…) jest obiektywnie często wyższe od klasycznej „żaglówki”. Więcej o żeglowaniu katamaranem: Katamaran to taki ekskluzywny, niedzielny kamper na wodzie

5. Ile to kosztuje?
Ceny za czarter jachtów są bardzo zróżnicowane i zależą od wielkości jachtu, roku produkcji, wyposażenia, terminu oraz miejsca żeglugi. Za tydzień czarteru zapłacimy od kilkuset euro (600-800)  za jachty jednokadłubowe, 2-kabionowe i poniżej 10 metrów długości poza sezonem, do kilkunastu tysięcy euro za ponad 15-metrowe katamarany w szczycie sezonu (a i dla Klientów z większymi wymaganiami i zasobniejszym portfelem znajdzie się  jednostka lepiej wyposażona). Dlatego ważne jest wyważenie oczekiwanego komfortu względem planowanego budżetu.

Do ceny za sam czarter należy doliczyć obowiązkowe koszty dodatkowe, a wśród nich:
– pakiet czarterowy armatora i ubezpieczenie kaucji  – należy się liczyć z opłatą rzędu kilkuset euro (250-700 euro) 
– skippera, który poprowadzi jacht, podpowie co ciekawego zobaczyć i gdzie zjeść oraz pomoże, kiedy trzeba – ok. 800-1200 euro/tydzień + wyżywienie i transport
– dodatkowe wyposażenie: silnik zaburtowy do pontonu (około 80-150 euro/tydzień), internet (WiFi) na jachcie (od 40 euro/tydzień, choć często jest już obecny w pakiecie armatora), siatkę zabezpieczającą na reling dla dzieci (około 120 euro), dodatkowe ręczniki, o ile nie ma ich w pakiecie armatora (10-15 euro za osobę), transfer na trasie lotnisko-marina-lotnisko (około 100 euro w jedną stronę za całego busa), zaprowiantowanie jachtu (doliczana prowizja nie mniej niż 10% do wartości zakupów), deska typu SUP (z ang. Stand Up Paddle), kajak, dmuchane „zabawki” wodne (zjeżdżalnie, koła, pączek) itd.


6. Kto mi w tym wszystkim pomoże?

Wystarczy napisać lub zadzwonić do nas. Zorganizujemy Twoje wymarzone wakacje od A do Z, w tym między innymi:
– zarekomendujemy miejsca, trasy i okres żeglowania – trasy rejsów
– pomożemy w doborze jachtu, jego ewentualnej obsługi i dodatkowych opcji wg indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych,
– zorganizujemy transfer z lotniska do mariny i z mariny na lotnisko,
– znajdziemy dla Was najlepszego skippera – wszystko co powinieneś wiedzieć o żeglowaniu ze skipperem.

Więcej o czarterowaniu jachtu przez agencję: Czy warto czarterować jacht przez agenta?

7. To już niemal wszystko, a raczej dobry początek
Na dobry początek mamy jeszcze dla Was małe podsumowanie, co warto wiedzieć zanim wyruszysz w rejs.
Jeżeli nasuwają się Wam jakiekolwiek pytania związane z tematem organizacji Waszych „szytych na miarę” wakacji pod żaglami, służymy nie tylko doradztwem, ale również kompleksową organizacją w tym zakresie.

Zapraszamy do kontaktu:
Małgorzata Januszewska – starszy specjalista ds. obsługi klienta
Marzena Kobus – starszy specjalista ds. obsługi klienta
tel. +48 22 243 09 00
e-mail: info@pro-skippers.com

Chętnych zapraszamy również na indywidualne, bezpośrednie spotkania do naszego biura.

Pro-Skippers Group Sp. z o.o.

ul. Płochocińska 140 A
03-044 Warszawa

+48 22 243 09 00
info@pro-skippers.com

www.pro-skippers.com