Primošten jest malowniczym miastem położonym na wybrzeżu Adriatyku w Chorwacji, które oferuje wiele atrakcji turystycznych dla odwiedzających. Jedną z nich jest postawiony w 2017 roku posąg Matki Bożej Loretańskiej. Ma on imponujące rozmiary, bo aż 17 m, a w pogodne dni jest ponoć widoczny nawet z wybrzeża Włoch. Nie sprawdziliśmy tego jeszcze, ale jeżeli Wy macie jakąś wiedzę na ten temat, to dajcie nam koniecznie znać.


Mieszkańcy Primoštenu darzą Our Lady Of Loreto Statue wielkim kultem. Każdego roku na początku maja organizują uroczyste procesje nie tylko ulicami miasta, ale również kontynuują tradycję procesji łodzi płynących przy nabrzeżu. Wiele osób wierzy, że posąg Matki Bożej Loretańskiej ma moc uzdrawiania i przynoszenia szczęścia, co przyciąga również wielu turystów do miasta, chcących doświadczyć tej energii. Poza religijnym wymiarem, wzgórze Gaj to bardzo urocze miejsce z pięknym punktem widokowym.


Dlatego, jeżeli dopłyniecie do Primoštenu, zachęcam Was do porannej lub może popołudniowej wycieczki na wzgórze Gaj, gdzie będziecie mogli podziwiać piękne widoki na okolicę, jak również na morze i zatokę. Wyprawa na szczyt trwa około 30 minut i nie jest za bardzo wymagająca, dlatego tym bardziej warto się tam wybrać.


Co jeszcze trzeba zobaczyć będąc w Primoštenie?

Z racji na wielkość Primoštenu na zwiedzanie nie potrzebujemy bardzo dużo czasu, dlatego warto tam zacumować choćby na chwilę.

Kościół Św. Jerzego – najbardziej znanym, górującym nad Primoštenem zabytkiem jest kościół Św. Jerzego, który stoi na szczycie półwyspu prawie od początku istnienia miasta.
Pozostałości murów obronnych i bramę miejską – po przekroczeniu bramy możemy zwiedzać starówkę miejską. Przed wejściem do starej części miasta znajduje się pomnik pary z osiołkiem.


Plaże – w Primoštenie znajduje się bardzo długa, ciągnąca się wzdłuż całego półwyspu żwirowa plaża miejska – Velika Raduca Beach. Jest ona uważana za jedną z najpiękniejszych w Chorwacji. Warto też znaleźć czas na odpoczynek na plaży Rossi Beach, położonej u podnóża skał, która otoczona jest piękną turkusową wodą.


Primošten Vineyards – Primosten słynie z wyśmienitego wina. Dlatego będąc w okolicy, koniecznie spróbujcie wina Babic. Warto również wiedzieć, z czego pewnie niewiele osób zdaje sobie sprawę, że primoštenskie winnice, tak samo, jak amerykańska Statua Wolności, krzyżacki zamek w Malborku czy egipskie piramidy, są wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Club Aurora – jeżeli zostajecie na noc w primoštenskiej marinie, możecie skorzystać z atrakcji, które oferuje Aurora. Sami piszą o sobie, że to jeden z największych i najbardziej znanych klubów w Chorwacji. … chyba trzeba to potwierdzić! 😉

A po dobrej zabawie nic nie smakuje lepiej niż primosteńskie śniadanie.
Dlatego, podczas naszego kulinarnego rejsu szef kuchni poleca:

À la tabbouleh wegetariański – kasza bulgur, rajcice, soczewica, ogórek, mięta, zielona pietruszka, cześniak, sos z cytryny.
Naturalny jogurt grecki z primosteńską smokvą, oliwą, płatkami chilli, miodem i mieszanką hvarskich orzechów w pełni miesiączka kopanych.
Gorące chipsy bekonowe na przegryzkę do kremickiej jajecznicy z wyselekcjonowanych jajek od Kurki Nioski z osobistej zagrody Antego, na lekkim tłuszczyku z pancettay

 

Do zobaczenia na pokładzie!

Pro-Skippers Group Sp. z o.o.

ul. Płochocińska 140 A
03-044 Warszawa

+48 22 243 09 00
info@pro-skippers.com

www.pro-skippers.com