W niniejszym artykule zebraliśmy dla Was nasze doświadczenia, które pomogą Wam lepiej przygotować się do wyjazdu na greckie „farwatery”.
Grecja to jednak rozległy temat
Tytułem wstępu, krótko o akwenie i o możliwościach, jakie oferuje on turystyce żeglarskiej.
Wody terytorialne greckie to najbardziej rozległy geograficznie i dostępny do czarterowej żeglugi obszar Morza Śródziemnego. Na „pierwszy ogień” wybieramy zwykle Ateny wraz z Zatoką Sarońską i Argolicką, a to głównie z powodu korzystnych połączeń lotniczych do Aten, nie tylko z Polski. Ponad to Ateny z kilkoma marinami czarterowymi i uzupełniający je Lavrion, dają największy wybór jachtów czarterowych w Grecji na jednym obszarze. Z punktu widzenia żeglarskich wyzwań i odległości pomiędzy miejscami postoju, sklasyfikowałbym ten region jako średnio trudny. Przedstawiony tu mix powoduje, że Ateny i okolice są zwykle pierwszym wyborem czarterowym w Grecji.
Z punktu widzenia mało-wiatrowej i nieuciążliwej (moto)żeglugi np. w rejsach rodzinnych z dziećmi, na pierwszym miejscu postawiłbym Lefkas z kursem na Kefalonię, czyli na południe, a zaraz po nim pobliską wyspę Korfu (na północ od Lefkas). Zauważcie, że jesteśmy na Morzu Jońskim – „przedłużenie” chorwackiego Adriatyku. O ile do Lefkas trudniej jest się dostać połączeniem lotniczym (Preveza nie rozwiązuje zwykle tego problemu), a transport lądowy z Aten potrafi zniechęcić, to już połączenia lotnicze na Korfu wyglądają znacznie korzystniej.
Wróćmy jednak na Morze Egejskie. Słyszeliście o Volvos i wypadzie na Sporady Północne ? To piękny zielony jak na Grecję obszar wysp ułożonych ze wschodu na zachód, a więc korzystanie do żeglugi w przeważającym tu północnym i północno-wschodnim wietrze. Kierunek nieoczywisty, ale jak widzicie postawiłem go wysoko w rankingu kolejności greckich wyborów w kategorii „niewymagających żeglarsko rejsów”. Nasi klienci docierają tu zwykle drogą lądową z lotniska w Atenach, ale jak zauważycie, w podobnej odległości są stąd również i Saloniki.
Kolejny dość popularny region to Sporady Południowe z wyspą Kos, połączoną lotniczo z lądem. Niektórzy latają również na Rodos, choć ze swoim Prasonisi to już bardziej mekka windsurfingowa jest. Zauważcie, że jesteśmy już pod tureckim brzegiem, gdzie jesteśmy nieco osłonięci od północno wschodniego meltemi.
Szukasz więcej informacji o żeglowaniu w Turcji? Zajrzyj do wpisu: Żeglowanie po turecku
„Prawdziwszych żeglarzy”, wyznawców większych odległości pomiędzy wyspami, a także silniejszego wiatru (meltemi) i związanego z nim zafalowania na otwartym Morzu Egejskim, odsyłam po czarter na wyspę Paros i „heja” w Cyklady z osławioną Thirą czyli Santorini. Jeżeli mają być to Cyklady ze startem z Aten, to zdecydowanie zaplanujcie sobie 2 tygodnie. Jeżeli natomiast z Aten chcecie tylko „liznąć” Cyklad np. w drodze do Milos, to na turystyczny tydzień (naturystycznie nie badałem) jeszcze wystarczy, aczkolwiek bądźcie wyczuleni na to, co prognozy mówią o meltemi.
Planujesz żeglarskie wakacje w Grecji i rozważasz trasę rejsu z Aten do Milos? Zajrzyj do wpisu: Z Aten do Milos
A bardziej na południe? Rodos, Kreta, Cypr?
Tak, tu również możecie skorzystać z dobrodziejstw czarterowej turystyki żeglarskiej, aczkolwiek jest to już mniej licznie odwiedzany jachtingowo region.
Kilka praktycznych informacji
Przede wszystkim, aby wyjazd do Grecji był udany i bezpieczny, należy pamiętać o ubezpieczeniu, o którym więcej znajdziecie w naszych artykułach:
* FAQ – ubezpieczenie OC skippera
* Na wszelki wypadek. Ubezpieczenia dla żeglarzy
Jeżeli w ogóle zastanawiasz się czy czarter jachtu w Grecji jest dla Ciebie, lub nie wiesz, którą część Grecji wybrać, aby spełniała Twoje wymagania koniecznie przeczytaj: „Wszystko, co trzeba wiedzieć o czarterowaniu jachtu w Grecji” Znajdziecie tam nie tylko wskazówki, gdzie płynąć na udany i spokojny rejs z rodziną lub też na żeglarską wyprawę, ale również przykładowy cennik i wyjaśnienie od czego on zależy.
Podróż jachtem pomiędzy niezliczonymi, greckimi wyspami dostarcza wielu niezapomnianych emocji. Na naszym blogu możesz przeczytać o najciekawszych wyspach takich jak: Folegandros, Paros, Amorgos, Kreta, Milos, Santorini. Kliknij tutaj: „Magia greckich wysp. Gdzie popłynąć”
Inną malowniczą miejscowością jest Hydra na wyspie jest Hydra, gdzie dość nietypowo zacumujecie, a przeczytacie o tym tutaj: „Żeglowanie w Grecji – Uroki Hydry” Warto o tym wiedzieć jeżeli się tam wybieracie, zwłaszcza w szczycie sezonu.
Polecamy również obejrzeć krótki film na ten temat: „Uroki portu Hydra”
A co jeżeli nie chcecie lub nie czujecie się na siłach, aby tam cumować? W takim razie ten artykuł jest dla Was: „Alternatywy dla cumowania w porcie Hydra”
A może zastanawiacie się nad żaglami jak jest już troszkę chłodniej i dużo spokojniej? Przeczytajcie zatem: „Jesień pod żaglami- najlepszy sezon?”
A tutaj mamy jeszcze coś dla kinomaniaków, kilka najciekawszych, przykładowych filmów, które nagraliśmy dla Was 📽:
- Grecja- Slow Sailing 2019
- Żeglowanie – Grecja 2019 – Świątynia Posejdona
- Żeglowanie – Grecja 2019 – Teatr w Epidauros
- Kotwiczenie na kanapkę, Hydra, Grecja
- Wyspa Poros – Grecja 2024
- Skippery Romek & Tomek. Double long-side. Poros, Grecja
- Cumowanie na „dziko”
Jeżeli chcesz zobaczyć więcej odcinków o Grecji i nie tylko zapraszamy na nasz kanał na YouTube